اشرف غنی 11 مشاور خود را برکنار کرد

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان این مشاوران را ناکارآمد دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه 23 می (2 جوزا) با صدور فرمانی 11 مشاور خود را برکنار کرده و تشکیلات مربوط به این مشاوران را به دلیل ناکارآمدی منحل کرد.
در فهرستی که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، نام‌های محمد همایون قیومی، مشاور ارشد در امور زیربناها، منابع بشری و تکنولوژی معلوماتی، رضوان‌الله احمدزی مشاور ارشد در امور صحت عامه، محمدعثمان رحمانی، مشاور ارشد در امور مردمی حوزه جنوب و صادق منگل مشاور در امور قومی و اجتماعی دیده می‌شود.
علاوه بر این مختار رشیدی مشاور امور حل منازعات مردمی، جمعه‌گل اخپلواک مشاور امور قومی، نادر محسنی مشاور امور مبارزه با فساد اداری، حفیظ‌الله محسنی مشاور امور اجتماعی، محمدهمایون شینواری مشاور امور اجتماعی، عبدالرحیم کریمی مشاور امور مردمی و جاوید نورانی مشاور امور هم‌آهنگی با سازمان ملل متحد نیز در جمع کسانی هستند که برکنار شده‌اند.
11 دفتر مشاوره ریاست جمهوری افغانستان 85 نفر کارمند داشتند که آنها نیز از کار برکنار شدند.
از سوی دیگر، تشکیلات دفاتر نعمت‌الله شهرانی، مشاور امور ثقافت و ارزش‌های اسلامی، امان‌الله مومند مشاور امور مردمی، دلبرجان آرمان مشاور امور اجتماعی، عبدالحی نعمتی مشاور امور حکومت‌داری خوب و مولوی محی‌الدین بلوچ مشاور امور قومی و دینی نیز لغو شده است. براساس گزارش روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان، به صورت مجموعا 24 نفر در این دفاتر کار می‌کردند. براساس این گزارش، تشکیلات دفتر سمیع حامد و فرخنده زهرا نادری نیز که از سمت‌های‌‎شان استعفا کرده‌اند، منحل شد.
این تصمیم پس از بررسی که از سوی اداره امور ریاست جمهوری افغانستان از کارکرد اين دفاتر مشاوره انجام شد، گرفته شد.

غزال حارس
غزال حارس

استعفای غزال حارس


همزمان غزال حارس، رئیس اداره بازرسی ریاست‌ جمهوری افغانستان نیز یکشنبه 23 می از کناره‌گیری خود از ریاست این اداره خبر داد. حارس در توییترش نوشت: «پس از نزدیک به دو سال خدمت به عنوان بازرس و دو بار ارایه استعفا به مقام ریاست‌جمهوری که متأسفانه منظور نشد، از سمت خود کنار می‌روم.»
غزال حارس افزود که در این مدت دو بار از مقامش استعفا کرده، اما از سوی ریاست‌جمهوری پذیرفته نشده است. او در مورد دلیل این تصمیمش توضیحی نداده، اما تاکید کرد که امیدوار است در آینده نه‌چندان دور افغانستان دیدگاه واحدی برای مبارزه با فساد داشته باشد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید