ناتو نیروهای ویژه افغانستان را در خارج آموزش می‌دهد

آمادگی ناتو برای کمک مالی و آموزشی به نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس ستولتنبرگ دبیرکل ناتو شنبه 22 می (اول جوزا) 2021 در ملاقات با امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در پاریس گفت که این سازمان برای آموزش نیروهای ویژه افغان در خارج از افغانستان و فعالیت میدان هوایی (فرودگاه) کابل، بودجه فراهم خواهد کرد.

ینس ستولتنبرگ گفت: «نخست می‌خواهیم حمایت‌های ظرفیتی و مشورتی را برای ارگان‌های امنیتی افغان فراهم کنیم و کمک‌های مالی را به نیروهای امنیتی افغان ادامه دهیم.»

او ارائه آموزش‌ها و تعلیمات نظامی در خارج از افغانستان به ویژه برای نیروهای عملیات‌های خاص را بخش دوم کمک‌های آینده ناتو به افغانستان عنوان کرد.

ستولتنبرگ همچنان، از ارائه بودجه برای خدمات نظارتی برای میدان هوایی (فرودگاه) کابل، خبر داد.

دبیرکل ناتو افزود: «حمایت آیندۀ ناتو دارای سه محور اصلی خواهد بود. اول ما برنامه داریم که حمایت در زمینۀ مشورت و ظرفیت‌سازی به نهادهای امنیتی افغانستان و همچنان پشتیبانی مالی مستمر از نیروهای امنیتی این کشور را فراهم کنیم. دوم قصد داریم که با تمرکز بر نیروهای عملیات ویژه، آموزش نظامی را در خارج از افغانستان فراهم کنیم و سوم ما در حال برنامه‌ریزی برای تأمین بودجۀ ارائه خدمات از جمله حمایت از فعالیت میدان هوایی کابل هستیم.»

روند خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از اول ماه می آغاز شده و انتظار می‌رود تا 11 سپتامبر، همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند.

پیش از این نیز جنرال مارک میلی رییس ستاد ارتش آمریکا 6 می (16 ثور) در پنتاگون گفته بود، ایالات متحده ممکن است نیروهای افغان را در کشورهای دیگر آموزش دهد. این مقام ارشد امنیتی آمریکا گفت، خروج نیروهای خارجی از افغانستان به این معنی نیست که گروه طالبان بی‌درنگ پیروز شوند و کابل سقوط کند.

از سوی دیگر، مقام‌های افغان همواره تاکید می‌کنند که نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور توانایی دفع حملات طالبان را دارند.

عبدالله: طالبان قادر به تصرف افغانستان نخواهند شد

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به تازگی در مصاحبه با روزنامه «واشنگتن‌پست» گفت: «طالبان قادر به تصرف افغانستان از راه زور نخواهند شد.»

او تأکید کرد، اگر طالبان خواستار راه‌حل نظامی باشند، تاریخ افغانستان نشان داده که این تنها منجر به ادامۀ جنگ خواهد شد.

پیش از این محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان نیز گفته بود که کشورش در مرحلۀ سقوط قرار ندارد و نیروهای امنیتی و دفاعی توانایی دفاع مستقلانه از کشورشان را دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید