ژنرال مکنزی: القاعده و داعش از افغانستان آمریکا را تهدید خواهند کرد‎

پنتاگون: 13 تا 20 درصد از سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژنرال فرانک مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، به تازگی گفت که هراس‌افگنان(تروریست‌ها)، به‌ویژه گروه القاعده و «داعش»، سرانجام از افغانستان، آمریکا را تهدید خواهند کرد.

به گزارش «ای بی سی نیوز»، مکنزی گفت که او در اوایل ماه ژوئن طرحی را به لوید آستین وزیر دفاع ارائه خواهد داد که چگونه ایالات متحده پس از خروج 2500 سرباز آمریکایی از افغانستان، عملیات «خارج از افق» خود را در این کشور انجام دهد.

به گفته مکنزی، «داعش» و «القاعده» در افغانستان ضعیف شده‌اند، اما این به‌معنای نابودی کامل تهدیدهای آن‌ها نیست. او برنامه‌ای را درباره چگونگی نظارت و مبارزه با گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان پس از خروج کامل نظامی آمریکا، به وزیر دفاع این کشور ارایه می‌کند.

مکنزی بیان داشت: «نگرانی ما از بخش‌هایی است که حکومت در آن‌ها فعال نباشد و این گروه‌ها بتوانند در آنجا ابراز وجود کنند. اما این چیزی نیست که بی‌درنگ اتفاق بیافتد. هیچ کسی فکر نمی‌کند که این کار ماه آینده یا در شش ماه آینده انجام خواهد شد؛ اما سرانجام، توان‌شان را جمع خواهند کرد و برای سرزمین ما، تهدید خواهند بود.»

او در این باره افزود: «اکنون زمان آن است که ارتش افغانستان به پا برخیزد و نشان بدهد که می‌تواند به تنهایی بجنگند. من فکر می‌کنم که برای آنان، زمان سختی خواهد بود. اما فکر می‌کنم راهی وجود دارد که آن چی را دارند حفظ کنند. سطح خطر بلند(بالا) است. نمی‌خواهم آن را پایین بیاورم.»

از سوی دیگر، مقام‌های افغانستان همواره تاکید می‌کنند که نیروهای این کشور توانایی دفاع و دفع حملات هراس‌افگنان را دارند.

پنتاگون: 13 تا 20 درصد از سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شدند

فرماندهی مرکزی نیروهای ایالات متحده آمریکا 18 می (28 ثور) اعلام کرد که حدود 13 تا 20 درصد از سربازان آمریکایی از زمان آغاز روند خروج تاکنون از افغانستان خارج شده‌اند.

براساس اعلامیه فرماندهی مرکزی آمریکا، وزارت دفاع تقریباً 115 ماده C-17 از افغانستان خارج کرده و همچنان تاکنون بیش از 5000 تجهیزات جنگی سربازان آمریکایی در این کشور را تخریب کرده است.

حمله گسترده طالبان به ولسوالی جلریز

قابل ذکر است که از زمان آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، حملات تهاجمی گروه طالبان و عملیات‌های نظامی نیروهای افغان علیه این گروه افزایش یافته است.

منابع امنیتی افغانستان در ولسوالی «جلریز» ولایت میدان‌وردک جمعه 21 می گفته‌اند، شماری از نیروهای امنیتی از سه روز به این سو در محاصره جنگ‌جویان طالبان قرار دارند.

یک منبع امنیتی گیرمانده(در محاصره قرار گرفته) در این ولسوالی روز پنج‌شنبه، به روزنامه «هشت صبح» گفته است که در حال حاضر جنگ جریان دارد و جنگ‌جویان طالبان از چندین جهت بر آنان هجوم برده‌اند.

در همین حال مهدی راسخ، نماینده میدان‌وردک در مجلس نمایندگان نیز گفته است، 37 تن از نیروهای امنیتی به چنگ طالبان افتاده‌اند.

وزارت دفاع و داخله افغانستان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید