انفجار در هلمند افغانستان 9 کشته برجای گذاشت

توافق برای تمدید آتش‌بس سه روزه تا یک ماه دیگر در ولسوالی علینگار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی افغانستان، روز پنجشنبه 30 اردیبهشت، از وقوع انفجار مهیب در منطقه بشران در مربوطات حوزه دهم شهر لشکرگاه خبر دادند.

یک منبع امنیتی افغان گفت، در انفجاری که در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند رخ داد دست‌کم 9 نفر از جمله چند زن و کودک جان خود را از دست دادند.

این منبع افزود، انفجار زمانی رخ داد که یک موتر (خودرو) غیرنظامیان با مین کنار جاده، برخورد کرد.

به گزارش خبرگزاری «طلوع نیوز»، در این انفجار علاوه بر 9 نفری که کشته شدن، دو کودک دیگر به شدت زخمی شدند.

طبق این گزارش تاکنون هیچ گروهی از جمله طالبان مسؤولیت این انفجار را به‌عهده نگرفته‌ است.

توافق برای تمدید آتش‌بس سه روزه تا یک ماه دیگر

مقام‌های محلی در ولایت لغمان، امروز پنجشنبه تأکید کردند که در ولسوالی علینگار این ولایت، آتش‌بس سه روز عید، با میانجی‌گری اهالی این منطقه تا یک ماه دیگر تمدید شد.

طبق گزارش مقام‌های محلی در لغمان، طرف‌های درگیر به‌ این دلیل آتش‌بس را تمدید کرده‌اند تا کشاورزان بتوانند محصولات گندم را جمع‌آوری کنند.

نادر، باشندۀ ولسوالی علینگار گفت: «فصل برداشت گندم شده‌است. از هر دو طرف تشکری می‌کنم و می‌خواهیم که آتش‌بس را دوام‌دار بسازند.

به گزارش «طلوع نیوز»، عمران الله سعیدی، باشنده دیگر ولسوالی علینگار نیز افزود: «با میانجیگری بزرگان آتش‌بس تمدید شده‌است؛ ما از این کار استقبال می‌کنیم و بسیار خوشحال هستیم.»

گفتنی است که حکومت افغانستان و گروه طالبان هنوز اظهار نظری در باره این آتش‌بس نکرده‌اند.

گل‌زار سنگر‌وال، عضو شورای ولایتی لغمان گفته است هر دو طرف توافق کرده‌اند که تا زمان پایان برداشت محصول گندم، دو طرف بر یک دیگر حمله نکنند.

او افزود: «در ولسوالی علنینگار بنابر خواست بزرگان و ریش‌سفیدان این منطقه آتش‌بس برای یک ماه دیگر تمدید شده‌است تا کشاورزان محصول گندم را گردآوری کنند.»

این در حالی است که در ولسوالی نورگل کنر که به ولسوالی علینگار لغمان راه دارد، از چند روز به این‌سو حمله‌ها بر پاسگاه‌های امنیتی افزایش یافته‌اند.

طالبان در سه روز عید ماه رمضان آتش‌بس اعلام کردند. پس از پایان آتش‌بس در شنبه‌شب، نبردها در کشور دوباره از سر گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید