معاون رئیس‌جمهوری افغانستان: اوباش را به دست قانون می‌سپاریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان، در واکنش به ویدیویی از عبدالحمید خراسانی، رئیس «روند نهضت اسلامی مقاومت»که مانع ورود کوچی‌ها به ولایت پنجشیر شده بود، گفت که اوباش‌های رهگیر که تهدید به کوچی‌ستیزی می‌کنند، به پنجه قانون سپرده خواهند شد.
امرالله صالح سه‌شنبه 18 می (28 ثور) در صفحه فیسبوکش نوشت: «اوباشان رهگیر به پنجه قانون سپرده خواهند شد. نگران نباشید. صدها سال است مردم پنجشیر روابط نیک و مراوده با مفهوم اقتصادی با کوچی‌ها دارند. به قوماندان امنیه پنجشیر هدایت دادم که هرچه عاجل از اقدام قانونی خویش در ارتباط به اوباشانی که تهدید به کوچی‌ستیزی کرده‌اند برایم اطمینان بدهد. او گفت که هیچ کاروان کوچی متوقف نشده است و ویدیوی نشر شده بخاطر جلب توجه و جعلی است. موضوع پیگیری می‌گردد.»
این سخنان را صالح در واکنش به گفته‌های عبدالحمید خراسانی که در ویدئویی مدعی شد، مانع ورود کوچی‌ها به ولایت پنجشیر شده، گفته است. شب گذشته (17 می) ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که در آن عبدالحمید خراسانی مانع ورود کوچی‌ها به ولایت پنجشیر می‌شود، اما قوماندان امنیه پنجشیر گفته است، هیچ کاروانی کوچی متوقف نشده و این ویدیو جعلی است.
عبدالحمید خراسانی در این ویدیو گفت: «وقتی اشرف غنی به مجاهدان و هویت ما توهین می‌کند، ما نیز نمی‌گذاریم که کوچی‌ها وارد پنجشیر شوند.»
معاون نخست رئیس‌جمهوری افغانستان گفت، مردم پنجشیر صدها سال است که روابط نیک و مراوده اقتصادی با کوچی‌ها دارند.
پس از آن، عبدالحمید خراسانی، در واکنش به پست فیسبوکی امرالله صالح در یک پیام ویدیویی تایید کرد که او و افرادش، کاروان از مواشی کوچی‌ها را توقف داده و از ولایت پنجشیر بیرون رانده‌است. وی در این ویدیو گفت: «که ما آماده‌ی جنگ هستیم، و از کسی ترس نداریم.»
گفتنی است که در سال‌های اخیر درگیری‌های میان کوچی‌ها و مردم محلی در برخی از ولایت‌های افغانستان رخ داده است. به گزارش رسانه‌های افغانستان، برخی باشندگان محلی در این کشور گفته اند، کوچی‌ها علف‌چرهای که تنها منبع عایداتی‌شان محسوب می‌شود را از بین می‌برند.
گفتنی است که کوچی‎‌های افغانستان همواره با انتقاد از حکومت این کشور، گفته‌اند، علاوه نداشتن حق سرپناه، از حق صحت، آموزش، اشتراک در امورات عمومی، موجودیت سیاسی مشخص و برخی حقوق دیگر در این کشور بی‌بهره‌‎اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید