ادامه واکنش‌ها به تشییع‌جنازه معاون شاخه‌ انشعابی طالبان در هرات

در این مراسم ده‌ها فرد مسلح وابسته به ملا عبدالمنان نیازی شرکت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به تازگی ویدیویی از اعضای یک شاخه انشعابی گروه طالبان در هرات، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده که با واکنش‌های تندی روبه‌رو شد.

این ویدیو که برگزاری مراسم تشییع جنازه‌ «ملا عبدالمنان نیازی»، معاون شاخه انشعابی گروه طالبان در شهر هرات را نشان می‌دهد انتقادات زیادی را به همراه داشت. سیدعبدالوحید قتالی، والی (استاندار) هرات در پی واکنش‌ها نسبت به این ویدیو گفت که دولت مانع دفن هیچ کسی از جمله مخالفان مسلح نمی‌شود.

برگزاری این مراسم در شهر هرات با انتقاد تند شهروندان افغانستان مواجه شده و آنان گفتند که نباید اداره‌ محلی هرات اجازه‌ دفن او را در داخل شهر و با اشتراک جنگ‌جویان و فرماندهان طالبان می‌داد.

همچنان در این ویدیو دیده می‌شود، گروه طالبان محمدخالد، فرزند 23 ساله‌ «ملا عبدالمنان نیازی» را به‌عنوان جانشین او برگزیدند.

او در صحبت با روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفته است که راه پدرش را همچنان در مخالفت با سیاست‌های پاکستان و ایران ادامه می‌دهد و هیچ‌گاه از موضع‌گیری خود کوتاه نخواهد آمد.

ملا عبدالمنان نیازی روز چهارشنبه هفته‌ گذشته در کمین افراد مسلح ناشناس در مرز میان ولسوالی‌های «گذره و ادرسکن» هرات از ناحیه‌ سر زخمی شده بود. او روز گذشته (16 می) در یکی از شفاخانه‌های کابل درگذشت.

تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

ملا عبدالمنان نیازی
ملا عبدالمنان نیازی

ملا عبدالمنان نیازی، معاون شاخه‌ی انشعابی گروه طالبان به رهبری ملا محمدرسول و یکی از مخالفان شدید تحریک طالبان به رهبری ملا هبت‌‎الله آخوندزاده بود. بارها میان هواداران نیازی و طالبان درگیری‌های خونین رخ داده است.

ملا عبدالمنان نیازی در ولایت هرات صدها جنگ‌جو داشته و بارها با جنگ‌جویان گروه طالبان به رهبری ملا هبت‌الله آخندزاده به درگیری نظامی پرداخته بود.

تلفات سنگین طالبان در عملیات‌های نظامیان افغان

وزارت دفاع ملی افغانستان، امروز دوشنبه 17 می (27 ثور) در یک خبرنامه‌ای اعلام کرد که در نتیجه عملیات هوایی نیروهای افغان در مرکز ولایت بغلان، 25 طالب کشته و 31 طالب زخمی شدند.

خبرنگار «العربیه»، به نقل از خبرنامه وزارت دفاع ملی افغانستان گزارش داد، در جریان عملیات نیروهای دولتی در بغلان، 7 قرارگاه با مقداری سلاح و مهمات طالبان، نیز تخریب شده‌ است.

همچنان وزارت دفاع ملی افغانستان در یک خبرنامه جداگانه اعلام کرد که بیش از 100 طالب مسلح در 24 ساعت گذشته در درگیری با نیروهای امنیتی و دفاعی در نقاط مختلف این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

براساس این خبرنامه‌، در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای دفاعی و امنیتی افغان، 65 طالب کشته و 36 تن دیگرشان زخمی شده‌اند و مقدار زیادی سلاح و مهماتشان تخریب شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید