واکنش‌ها به اظهارات اخیر محب در مورد ارتباط پاکستان با طالبان

محب: پاکستان با استفاده از یک گروه قدرت طلب در صدد گسترش مرزهایش در داخل افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، روز شنبه 15 می (25 ثور)، به اظهارات اخیر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی محمد اشرف غنی واکنش نشان داد و سخنان او را «انحراف اذهان عمومی» خواند.

حمدالله محب، روز گذشته (پنجشنبه 13 می)، در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، طی اظهاراتی بر پاکستان تاخت و گفت که این کشور با استفاده از یک گروه قدرت طلب (طالبان) به دنبال گسترش جغرافیای خود است.

در پی آن، رحمت‌الله نبیل امروز در توییتی نوشت: «هرگاه معامله‌ای پشت پرده با پاکستان صورت می‌گیرد، برای انحراف اذهان عمومی احساسات وطن دوستی و ضد پاکستانی مقام‌ها شدت پیدا می‌کند.»

وی ادعا کرد: «در حال حاضر با میانجی‌گری بریتانیایی‌ها بعضی معاملات شرم‌آور دیگر در جریان و در حال تکمیل شدن است ‏که سود آن برای افراد در نظر گرفته شده، اما زیان آن متوجه افغانستان است.»

به گفته رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، تاکنون معاملاتی‌ چون آوردن خط دیورند به طرف خاک افغانستان، حصارکشی در امتداد این خط، امضای تفاهم‌نامه‌ای زیر نام «SOP» که بر اساس آن به پاکستان اجازه ایجاد چندین دروازه و پاسگاه جدید نظامی را می‌دهد، امضای تفاهم‌نامه همکار‌ی‌های استخباراتی(جاسوسی) به هدف از بین بردن مخالفان دولت پاکستان، تغییر تعرفه‌های گمرکی و تجاری به سود پاکستان با این کشور انجام شده است.

او همچنان ادعا کرد که محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، تعهد رهایی هفت هزار زندانی باقی مانده طالبان از زندان‌های افغانستان را در جلسه با سرنیک کارتر، رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا و قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان سپرده و می‌خواهد برای فرار از ملامتی عمومی، لویه جرگه برگزار کند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی محمد اشرف غنی با تازگی در سفرش به ننگرهار، خطاب به پاکستان سخنان تند و هشدارآمیزی داشت. او گفت که پاکستان با استفاده از یک گروه «قدرت‌طلب» در صدد گسترش مرزهایش در داخل افغانستان است.

 رحمت‌الله نبیل رییس سابق امنیت ملی افغانستان   ‌
رحمت‌الله نبیل رییس سابق امنیت ملی افغانستان ‌

محب: خواست یکی از کشورها بر جنگ در افغانستان بخاطر منابع آبی است

محب همچنان بدون اینکه از کشوری خاصی نام ببرد گفت که یکی از کشورها بخاطر منابع آبی می‌خواهد همیشه جنگ در افغانستان جریان داشته باشد.

او بدون این که از کشور مشخصی نام بگیرد، گفت که جنگ افغانستان به خواست این کشور بر سر منابع آبی است.

او خطاب به طالبان گفت: «تمام تلاش‌های آن‌ها هم این است که نظام را ازبین ببرند؛ چون یک بار تجربۀ بی‌نظامی به آنان خوش گذشته است. امروز در برابر یک افغان سلاح می‌گیرند و برادر افغان خودرا می‌کشند. این را صادقانه می‌گویم، به الله قسم اگر قدرت را گرفته بتوانید!»

محب افزود: «طالبان به آرزویشان که فروپاشی نظام کنونی در کشور است، نخواهند رسید.»

او بار دیگر از طالبان خواست که به‌جای کشتار افغان‌ها و نابودسازی کشور، در آبادی افغانستان با حکومت کار کنند. او افزود: «دشمنان مارا در جنگ مصروف نگه می‌دارند اما تلاش می‌کنند و آن‌چیزی را که برای زنده‌گی حیاتی است (آب) بگیرند تا ما فردا این آب را مهار نکنیم، دشت و وظن خودرا آباد نکنم.»

با آنکه مشاور رییس جمهوری افغانستان از کشوری خاصی نام نبرده اما اخیرا ایران و افغانستان از سال‌ها بدین‌سو به ‌دلیل خشکسالی کم‌سابقه در منطقه در مورد حقابه رودخانه هیرمند و دریاچه هامون با هم اختلاف دارند.

قرارداد حقابه هیرمند در سال 1351، بین تهران و کابل امضا شد، اما در اواخر دهه 70 همزمان با کاهش باران‌های موسمی، سطح آب در دریاچه هامون که منبع اصلی تامین آب آن رودخانه هیرمند است به حداقل رسید.

در سال‌های گذشته ده‌ها روستا در استان سیستان ‌و بلوچستان ایران خالی از سکنه شده و به گفته یکی از نمایندگان مجلس ایران، تنها 19درصد از ساکنان این استان به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید