محب: خواست یکی از کشورها بر جنگ در افغانستان بخاطر منابع آبی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری افغانستان به تازگی در نشستی، بدون اینکه از کشوری خاصی نام ببرد گفت که یکی از کشورها بخاطر منابع آبی می‌خواهد همیشه جنگ در افغانستان جریان داشته باشد.

حمدالله محب که امروز شنبه 15 می (25 ثور) به ولسوالی «گوشته» ولایت ننگرهار سفر کرده بود، در یک سخنرانی بدون این که از کشور مشخصی نام بگیرد، گفت که جنگ افغانستان به خواست این کشور بر سر منابع آبی است.

او خطاب به طالبان گفت: «تمام تلاش‌های آن‌ها هم این است که نظام را ازبین ببرند؛ چون یک بار تجربۀ بی نظامی به آنان خوش گذشته است. امروز در برابر یک افغان سلاح می‌گیرند و برادر افغان خودرا می‌کشند. این را صادقانه می‌گویم، به الله قسم اگر قدرت را گرفته بتوانید!»

محب افزود: «طالبان به آرزوی شان که فروپاشی نظام کنونی در کشور است، نخواهند رسید.»

به گزارش شبکه «طلوع نیوز» افغانستان، محب بار دیگر از طالبان خواست که به‌جای کشتار افغان‌ها و نابودسازی کشور، در آبادی افغانستان با حکومت کار کنند. او افزود: «دشمنان مارا در جنگ مصروف نگه میدارند اما تلاش می‌کنند و آن‌چیزی را که برای زنده‌گی حیاتی است (آب) بگیرند تا ما فردا این آب را مهار نکنیم، دشت و وظن خودرا آباد نکنم.»

با آنکه مشاور رییس جمهوری افغانستان از کشوری خاصی نام نبرده اما اخیرا ایران و افغانستان از سال‌ها بدین‌سو به ‌دلیل خشکسالی کم‌سابقه در منطقه در مورد حقابه رودخانه هیرمند و دریاچه هامون با هم اختلاف دارند.

رئیس جمهوری افغانستان: آب را در قبال نفت به ایران می‌فروشیم

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، 24 مارس 2021، بند(سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز در غرب این کشور را رسماً افتتاح کرد و گفت آب این کشور رایگان نیست و در قبال نفت داده می‌شود».

غنی تاکید کرد: «آب کشور را مفت به کسی نمی‌دهیم. این آب محصول ولایت نیمروز است و آن‌را با افتخار به ایران می‌فروشیم. اقتصاد دو کشور، متمم یکدیگر است، نه مخالف یکدیگر. با کشور ایران در مذاکره هستیم که نیمروز کندوی افغانستان نه بلکه کندوی ایران هم باشد».

محمود احمدی بیغش عضو مجلس ایران در واکنش به این سخنان اشرف غنی 7 آوریل 2021 در مجلس گفت: «آیا وزارت خارجه همسایگان را به امان خدا رها کرده است؟ مملکت رها شده است، به شکلی که حتی رییس جمهور افغانستان با گستاخی اعلام باج‌خواهی می‌کند.»

او در این نشست گفت: «مردم ایران، رودخانه هیرمند (رودخانه‌ای در افغانستان) طبق قراردادهای رایج دوجانبه و عرف حاکم در روابط همسایگان، باید همیشه آب ثابتی از آن وارد ایران شود.»

بیغش گفت: «رییس جمهور افغانستان در چند روز گذشته در مراسم افتتاح سد کمال خان اعلام باج‌خواهی کرده و آب رود هیرمند را به اهرم فشار علیه ایران تبدیل کرده و اما آقای اشرف غنی، یا خودت را به نادانی زدی یا درک درستی از خدمات گسترده ایران و افغانستان نداری، یا خیلی گرفتار هیجانی.» او به رییس جمهوری افغانستان هشدار داد: «اگر بحث روی اهرم فشار باشد و هیرمند را ابزار فشار قرار بدهید که به واسطه آن روابط دیرینه دو کشور را خراب کنی ما هم از ابزارها استفاده می‌کنیم و دولت را وادار می‌کنیم ظرف سه ماه میلیون‌ها افغانی را به کشورشان بازگرداند.»

قرارداد حقابه هیرمند در سال 1351 بین تهران و کابل امضا شد، اما در اواخر دهه 70 همزمان با کاهش باران‌های موسمی، سطح آب در دریاچه هامون که منبع اصلی تامین آب آن رودخانه هیرمند است به حداقل رسید.

در سال‌های گذشته ده‌ها روستا در استان سیستان ‌و بلوچستان ایران خالی از سکنه شده است و به گفته یکی از نمایندگان مجلس ایران، تنها 19 درصد از ساکنان این استان به آب آشامیدنی بهداشتی دسترسی دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید