شرط رییس جمهوری افغانستان برای رهایی هفت هزار زندانی طالبان چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان به تازگی در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی «اشپیگل» گفت، به شرطی با رهایی هفت‌ هزار زندانی گروه طالبان موافقت می‌کند که رهایی آنان منجر به یک توافق‌نامه‌ی صلح جامع شود.

غنی در پاسخ به پرسشی که «چه چیزی می‌تواند طالبان را ترغیب به انتخاب صلح کند؟» گفت که دیپلماسی غرب باید دست از نوازش طالبان بردارد، زیرا به‌ گفته‌ او، طالبان یک گروه جنایت‌کار است.

به گفته رییس جمهوری افغانستان، طالبان محیط را برای جنایات بزرگ از جمله حمله بر مکتب «سیدالشهدا» در غرب کابل، فراهم کرده و خلاف ادعاهای‌شان، رابطه با القاعده را نیز قطع نکرده‌اند.

هشدار هیبت‌الله

این شرط رییس جمهوری افغانستان برای آزاد کردن هفت هزار زندانی طالبان در حالی است که هیبت الله آخندزاده رهبر گروه طالبان به تاریخ 9 مه (19 ثور) در پیام عیدی گفته بود که بر خلاف تعهد، بقیه زندانیان این گروه که باید در ظرف سه ماه پس از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی رها می‌شدند هنوز رها نشده‌اند.

او گفته بود: «تاکنون نام‌های مسئولین امارت اسلامی از لیست‌ سیاه و جایزه خارج نشده؛ و روند خروج نیروهای خارجی را از ماه می به سپتامبر تمدید کردند.»

او از دولت افغانستان خواست به «امارت» بپیوندد و به آمریکا به دلیل تاخیر در خروج نیروهایش هشدار داد.

غنی: طالبان خواهان حل مسالمت‌آمیز بحران فعلی نیستند

پس از حمله انفجاری بر یک مکتب دخترانه در کابل و کشته شدن بیش از 58 دانش‌آموز و معلم در این رویداد، اشرف غنی طالبان را مسئول و مقصر این حمله دانست.

به گزارش خبرنگار «العربیه» در کابل، رئیس جمهوری افغانستان، گفت: «گروه طالبان قادر به مقابله با نیروهای امنیتی در میدان‌های نبرد نیست لذا اماکن عمومی و غیر نظامیان را هدف حملات تروریستی خود قرار می‌دهد».

غنی افزود: «گروه طالبان با تشدید جنگ و خشونت‌بار دیگر نشان داد که نه تنها خواهان حل مسالمت آمیز بحران فعلی نیست بلکه در تلاش است با پیچیده‌تر کردن شرایط، فرصت‌های برقراری صلح را به کلی از بین ببرد».

اخیرا گروه طالبان سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کردند، اما طی این سه روز چندین حمله در نقاط مختلف این کشور انجام دادند.

آتش‌بس سه روزه؛ حقیقت یا فریب دولت؟

سخنگوی گروه طالبان 10 مه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه «ایران اینترنشنال» گفت که این گروه سه روز عید را آتش‌بس اعلام کرده و این تصمیم برای آرامش مردم در جریان عید فطر انجام شده است.

منابع امنیتی افغانستان روز جمعه 14 مه (24 ثور) اعلام کردند که در اثر انفجار در مسجدی واقع در حومه کابل دست‌کم 12 نفر کشته شدند.

این انفجار دومین حادثه مهم از زمان اعمال آتش‌بس موقت بین طالبان و نیروهای دولتی در افغانستان بود.

روز پنج‌شنبه هفته جاری ساعاتی پس از آغاز آتش‌بس سه روزه به مناسبت عید فطر، بر اثر چهار انفجار در نقاط مختلف افغانستان حداقل 11 غیرنظامی کشته و 13 تن زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید