خروج سربازان آمریکایی از افغانستان؛ فرودگاه قندهار به سربازان افغان سپرده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفارت آمریکا در کابل جمعه 14 مه (24 ثور) اعلام کرد که سربازان ایالات متحده میدان هوایی (فرودگاه) قندهار را در جریان هفته‌ جاری به مقام‌ها و نیروهای دولت افغانستان واگذار کرده‌اند.

گفته شده از نزدیک به دو دهه نیروهای آمریکایی کنترل این میدان هوایی (فرودگاه) را در دست داشتند اما اکنون به نیروهای امنیتی افغان سپرده شده است.

سفارت آمریکا در کابل نوشت: «نیروهای امنیتی و دفاعی افغان از مردم افغانستان دفاع خواهند کرد، افغانستان را به ثبات خواهند رساند و برای صلح پایدار و عادلانه مبارزه خواهند کرد».

سفارت آمریکا درحالی از واگذاری میدان هوایی قندهار به دولت افغانستان خبر داد که پیش از این همزمان با آغاز خروج سربازان خارجی این میدان هوایی یکم مه ( 10 ثور) آماج حمله قرار گرفت.

همچنان، قبل از این، در جریان دو هفته‌ گذشته، دو پایگاه نیروهای آمریکایی و یک پایگاه نیروهای آلمانی در ولایت‌های هلمند، بلخ و کابل به نیروهای افغان واگذار شده بود.

هشدار طالبان به آمریکا بدلیل تاخیر در خروج سربازانش

هیبت الله آخندزاده رهبر گروه طالبان به تازگی از دولت افغانستان خواست به «امارت» بپیوندد و به آمریکا به دلیل تاخیر در خروج نیروهایش هشدار داد.

وبسایت گروه طالبان یک‌شنبه 9 مه (19 ثور) با منتشر کردن پیام عیدی ملاهیبت الله، به نقل از او نوشت: «اینکه امریکا و دیگر کشورهای خارجی تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کنند، آن را گام خوب می‌دانیم و جداً مطالبه می‌نمائیم که باید تمام بخش‌های «پیمان دوحه» عملی شود. متاسفانه، امریکایی ها تا اکنون از توافقنامه‌ی ‌امضا شده مکررا سرپیچی کرده و مردم ملکی ما را با تلفات سنگین جانی و مالی مواجه ساخته‌اند.»

طالبان در ماه رمضان 255 غیرنظامی را کشتند

وزارت امور داخله افغانستان سه‌شنبه 11 مه (21 ثور) اعلام کرد که از روز نخست ماه رمضان تا کنون طالبان بیش از 255 غیرنظامی را کشته اند.

به نقل از وزارت امور داخله این کشور، طالبان از روز نخست رمضان تاکنون 15 حمله انتحاری و ده‌ها حمله دیگر انجام دادند که در نتیجه این حملات، بیش از 255 غیرنظامی جان باخته و بیش از 500 تن زخمی شدند.

اکنون پس از جان باختن بیش از 255 تن طی ماه رمضان در نتیجه حملات طالبان، این گروه روز یکشنبه هفته جاری سه روز عید را آتش‌بس اعلام کرد اما این گروه آتش‌بس را نیز نقض کرده است.

همزمان با دومین روز آتش‌بس طالبان، انفجاری در کابل جان 12 تن را گرفت

منابع امنیتی افغانستان روز جمعه 14 مه (24 ثور) اعلام کردند که در اثر انفجار در مسجدی واقع در حومه کابل دست‌کم 12 نفر کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در دومین روز عید فطر و همزمان با دومین روز آتش‌بس از سوی طالبان، در انفجاری در کابل 12 تن جان باختند.

در همین حال فردوس فرامرز، سخنگوی پلیس کابل به خبرگزاری فرانسه گفت، در این حادثه، 15 نفر از نمازگزاران دیگر زخمی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید