شورای امنیت خواستار به عدالت کشاندن عاملان حمله بر مکتب کابل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه شنبه 11 مه (21 ثور) حمله بر مکتب «سیدالشهدا» در غرب کابل را «فجیع و بزدلانه» خوانده و خواستار به عدالت کشانیدن عاملان این حمله شد.

در بیانیه‌ شورای امنیت سازمان ملل متحد، حمله بر مکتب سیدالشهدا با شدیدترین الفاظ محکوم و با خانواده‌های قربانیان، مردم و دولت افغانستان ابراز همدردی شد. در این بیانیه از تمامی کشورها خواسته شد که مطابق به تعهدات‌شان بر قوانین بین‌المللی و قطع‌نامه‌های مربوط به این شورا، به همکاری فعال با دولت افغانستان و دیگر نهادهای مربوطه، برای به عدالت کشانیدن عاملان این حمله اقدام کنند.

در بیانیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است که اعضای این شورا از سطح بالای خشونت و تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و بر اهمیت تلاش‌های دوامدار برای ختم خشونت و حفاظت از غیرنظامیان تأکید کرده‌اند.

در همین حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از این بیانیه‌ی شورای امنیت سازمان ملل استقبال کرده و از این سازمان خواست که برای پایان‌دادن به خشونت بی‌معنا و کشتار غیرنظامیان گام‌های عملی بردارد.

در نتیجه انفجاری روز شنبه 8 مه در مقابل مکتب «سیدالشهدا» در منطقه «دشت‌ برچی» کابل 58 نفر کشته و 150 تن دیگر زخمی شدند.

این حمله که جان 58 دانش آموز و معلم را گرفت، واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

«طالبان مسئول حمله در کابل اند»

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان طالبان را مسئول و مقصر این حمله دانست.

غنی در یک پیام ویدیویی گفت: «گروه‌های جهل و تاریکی گاهی تحت نام طالب و گاهی تحت عنوان داعش با اینگونه حملات وحشیانه می‌خواهند فرزندان ما را از کاروان علم و ترقی عقب نگهدارند و باور مردم ما را به آینده روشن تضعیف نمایند.»

او از گروه طالبان خواست که به کشتار افراد بی‌گناه پایان بدهد.

حمله بر مکتب در کابل کار ایران است

شاپور حسن‌زوی نماینده مردم لوگر در مجلس نمایندگان افغانستان دوشنبه 10 مه (20 ثور) گفت که حمله بر مکتب در کابل کار ایران است و جاسوسان ایران در این مجلس حضور دارند.

حسن‌زوی در این نشست گفت: «حمله‌ بر مکتب سیدالشهدا کار ایران است و جاسوسان ایران در مجلس حضور دارند.» به گفته‌ او، ایران می‌خواهد زمینه‌ اختلافات مذهبی را در افغانستان فراهم کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید