عضو مجلس نمایندگان افغانستان: حمله بر مکتب در کابل کار ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاپور حسن‌زوی نماینده مردم لوگر در مجلس نمایندگان افغانستان دوشنبه 10 مه (20 ثور) گفت که حمله بر مکتب در کابل کار ایران است و جاسوسان ایران در این مجلس حضور دارند.

حسن‌زوی در این نشست گفت: «حمله‌ بر مکتب سیدالشهدا کار ایران است و جاسوسان ایران در مجلس حضور دارند.» به گفته‌ او، ایران می‌خواهد زمینه‌ اختلافات مذهبی را در افغانستان فراهم کند.

در نتیجه انفجاری روز شنبه 8 مه در مقابل مکتب «سیدالشهدا» در منطقه «دشت‌ برچی» 58 نفر کشته و 150 تن دیگر زخمی شدند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان طالبان را مسئول و مقصر این حمله دانست اما امروز شاپور حسن‌زوی عضو پارلمان این کشور ایران را متهم به دست داشتن در این حمله کرد.

این حمله که جان 58 دانش آموز و معلم را گرفت، واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

پاپ فرانسیس حمله بر مکتب در کابل را اقدامی «غیرانسانی» خواند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان یکشنبه 9 مه (19 ثور) در جریان مراسم مذهبی حمله خونین مکتب سیدالشهدا در منطقه دشت‌ برچی کابل را یک اقدام «غیرانسانی» عنوان کرد.

او برای قربانیان حمله موتر بمب‌گذاری شده به مکتب سیدالشهدا دعا کرده و از دیگران نیز خواست که برای آن‌ها دعا کنند.

هشدار رهبر طالبان به آمریکا

هیبت الله آخندزاده رهبر گروه طالبان به تازگی از دولت افغانستان خواست به «امارت» بپیوندد و به آمریکا به دلیل تاخیر در خروج نیروهایش هشدار داد.

هیبت‌الله افزود: «اینکه امریکا و دیگر کشورهای خارجی تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کنند، آن را گام خوب می‌دانیم و جداً مطالبه می‌نمائیم که باید تمام بخش‌های «پیمان دوحه» عملی شود. متاسفانه، امریکایی ها تا اکنون از توافقنامه‌ی ‌امضا شده مکررا سرپیچی کرده و مردم ملکی ما را با تلفات سنگین جانی و مالی مواجه ساخته‌اند.»

به گفته او، بر خلاف تعهد، بقیه زندانیان که باید در ظرف سه ماه پس از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی رها می‌شدند هنوز رها نشده‌اند، تاکنون نام‌های مسئولین امارت اسلامی از لیست‌ سیاه و جایزه خارج نشده؛ و روند خروج نیروهای خارجی را از ماه می به سپتامبر تمدید کردند.

این در حالی است که دولت آمریکا بارها اعلام کرده که طالبان به تعهدات خود در توافقنامه دوحه عمل نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید