سربازان افغان کنترل ولسوالی «دهنه غوری» بغلان را از دست طالبان پس گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی افغانستان شنبه 8 مه (18 ثور) اعلام کردند که سربازان افغان کنترل ولسوالی (شهرستان) «دهنه غوری» ولایت بغلان را از دست طالبان پس گرفتند.

صفی الله امیری فرمانده نیروهای افغان در شمال افغانستان به شبکه «طلوع نیوز» به تازگی تایید کرده که در یک عملیات مشترک نیروهای امنیتی جمعه شب محاصره این بخش را شکستند و نیروهای تازه نفس وارد این ولسوالی شدند.

امیری گفته است، در این عملیات نیروهای افغان سه پاسگاه که به دست طالبان سقوط کرده بودند را دوباره گرفتند و 10 تن از نیروهای امنیتی را نیز از محاصره طالبان آزاد کردند.

به گفته او، در این درگیری‌ها به گروه طالبان تلفات سنگینی وارد شده اما رقم دقیق آن روشن نیست.

از سوی دیگر، جنگجویان طالبان شب گذشته 7 مه (17 ثور) بر مرکز ولسوالی «نهرین» نیز حمله کردند اما نیروهای امنیتی افغان توانستند این حمله را به عقب بزنند.

اخیرا پس از آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان گروه طالبان افزایش یافته است.

«این چنین نیست که طالبان پیروز شوند و کابل سقوط کند»

جنرال مارک میلی رییس ستاد ارتش آمریکا روز پنجشنبه 6 مه (16 ثور) در پنتاگون گفت، ایالات متحده ممکن است نیروهای افغان را در کشورهای دیگر آموزش دهد.

این مقام ارشد امنیتی آمریکا گفت، خروج نیروهای خارجی از افغانستان به این معنی نیست که گروه طالبان بی‌درنگ پیروز شوند و کابل سقوط کند.

او افزود: «من خودم شاهد هستم که نیروهای امنیتی افغان توانایی مبارزه را دارند. درست است که ما آنان را حمایت کرده ایم، اما رهبری جنگ را آنان در دست داشته اند.»

سناتور جمهوری‌خواه خروج آمریکا از افغانستان را «اشتباه» خواند

میچ مک کانل، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی و رهبر اقلیت سنای ایالات متحده، خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان را «اشتباه» خواند و پیش‌بینی کرد طالبان به‌زودی دوباره افسار قدرت را در این کشور بدست خواهند گرفت.

به گزارش «فاکس نیوز»، مک کانل روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در کنتاکی گفت: «به گمانم باید به شما یادآوری کنم که ما در درجه اول برای چه به افغانستان رفتیم. من فکر می‌کنم احتمال اینکه طالبان دوباره کنترل کشور را بدست بگیرند، شاید از اواخر همین امسال، زیاد باشد.»

مک کانل استدلال کرد که حضور آمریکا در افغانستان را نباید به «جنگ بی‌پایان» تعبیر کرد، زیرا در سال‌های اخیر ایالات متحده در آنجا بیش از آنکه مشغول عملیات جنگی باشد، مشغول اقدامات ضد تروریستی بوده است.

به گفته وی: «ما حدود دوهزار و پانصد تا سه‌هزار نیرو در افغانستان برای مبارزه با تروریسم و آموزش مداوم ارتش افغانستان مستقر کرده‌ایم. اگر حافظه‌ام یاری کند، طی یک سال گذشته ما حتی یک پرسنل نظامی آمریكایی را هم در جنگ از دست نداده‌ایم، لذا اینطور نیست كه ما در افغانستان مدام درگیر جنگ باشیم.»

مک کانل سخنان خود خطاب به خبرنگاران را اینطور خاتمه داد: «من نگران آینده زنان و دختران افغان هستم. ما باز در همان وضعیتی قرار خواهیم گرفت که قبلا در آن بودیم. حضور ما در افغانستان از سر لطف به آنها نیست، بلکه به نفع خود ماست. به نظر من رئیس جمهور اشتباه کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید