سناتور جمهوری‌خواه خروج آمریکا از افغانستان را «اشتباه» خواند

«در سال‌های اخیر آمریکا بیشتر مشغول اقدامات ضد تروریستی در افغانستان بوده تا عملیات جنگی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میچ مک کانل، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی و رهبر اقلیت سنای ایالات متحده، خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان را «اشتباه» خواند و پیش‌بینی کرد طالبان به‌زودی دوباره افسار قدرت را در این کشور بدست خواهند گرفت.

به گزارش «فاکس نیوز»، مک کانل روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در کنتاکی گفت: «به گمانم باید به شما یادآوری کنم که ما در درجه اول برای چه به افغانستان رفتیم. من فکر می‌کنم احتمال اینکه طالبان دوباره کنترل کشور را بدست بگیرند، شاید از اواخر همین امسال، زیاد باشد.»

مک کانل استدلال کرد که حضور آمریکا در افغانستان را نباید به «جنگ بی‌پایان» تعبیر کرد، زیرا در سال‌های اخیر ایالات متحده در آنجا بیش از آنکه مشغول عملیات جنگی باشد، مشغول اقدامات ضد تروریستی بوده است.

به گفته وی: «ما حدود دوهزار و پانصد تا سه‌هزار نیرو در افغانستان برای مبارزه با تروریسم و آموزش مداوم ارتش افغانستان مستقر کرده‌ایم. اگر حافظه‌ام یاری کند، طی یک سال گذشته ما حتی یک پرسنل نظامی آمریكایی را هم در جنگ از دست نداده‌ایم، لذا اینطور نیست كه ما در افغانستان مدام درگیر جنگ باشیم.»

مک کانل سخنان خود خطاب به خبرنگاران را اینطور خاتمه داد: «من نگران آینده زنان و دختران افغان هستم. ما باز در همان وضعیتی قرار خواهیم گرفت که قبلا در آن بودیم. حضور ما در افغانستان از سر لطف به آنها نیست، بلکه به نفع خود ماست. به نظر من رئیس جمهور اشتباه کرد.»

گفتنی است از زمان لشکرکشی آمریکا به افغانستان در سال 2001 برای مقابله با تهدید القاعده که به برج‌های تجارت جهانی در نیویورک و پنتاگون در واشینگتن دی سی حمله انتحاری کرده بودند، همیشه جمعی از نیروهای نظامی آمریکا و ناتو برای حفظ امنیت آن کشور و جلوگیری از رشد دوباره افراطی‌گری و تروریسم در افغانستان مستقر بوده‌اند.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا، دونالد ترامپ، در پی وعده‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر اینکه تمام نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در اقصی‌نقاط جهان را به کشور بازمی‌گرداند، درباره افغانستان از طریق قطر باب مذاکرات صلح با طالبان را باز کرد. رئیس‌جمهور حاضر آمریکا، جو بایدن، اخیرا بر همان مبنی دستور نهایی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را صادر کرد.

دو دولت پیاپی آمریكا در تلاش بوده‌اند تا قبل از خروج کامل نیروهای نظامی این کشور از افغانستان، توافق صلحی مابین طالبان و دولت افغانستان منعقد کنند. با این وجود، کارشناسان و مقامات ارشد امنیتی به چنین توافقی بدبین هستند، و اقدام دولت بایدن در خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را بلند پروازانه می‌دانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید