مارک میلی: آمریکا ممکن است نیروهای افغان را در کشورهای دیگر آموزش دهد

رییس ستاد ارتش آمریکا: این چنین نیست که طالبان پیروز شوند و کابل سقوط کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنرال مارک میلی رییس ستاد ارتش آمریکا روز پنجشنبه 6 مه (16 ثور) در پنتاگون گفت، ایالات متحده ممکن است نیروهای افغان را در کشورهای دیگر آموزش دهد.

این مقام ارشد امنیتی آمریکا گفت، خروج نیروهای خارجی از افغانستان به این معنی نیست که گروه طالبان بی‌درنگ پیروز شوند و کابل سقوط کند.

به گزارش روزنامه «دی اکونومیک تایمز»، میلی گفت که ایالات متحده هنوز برنامه‌ای برای ادامه حمایت از نیروی هوایی افغانستان که به شدت به آموزش و کمک در تعمیرات به ایالات متحده وابسته است، ندارد.

او در این نسشت گفت، براساس تخمین من چنین نیست که گویا طالبان خود به خود برنده خواهند شد و کابل سقوط خواهد کرد.

او افزود: «من خودم شاهد هستم که نیروهای امنیتی افغان توانایی مبارزه را دارند. درست است که ما آنان را حمایت کرده ایم، اما رهبری جنگ را آنان در دست داشته اند.»

اخیرا درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی افغان و جنگجویان گروه طالبان افزایش یافته است.

خبرنگار «العربیه» در افغانستان گزارش داده که نیروهای طالبان در 24 ساعت گذشته 100 حمله در 26 ولایت، انجام داده‌اند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ماه مارس امسال به دولت بایدن، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

نماینده کنگره: آمریکا نباید افغانستان را به امان خدا رها کند

مایکل والتز، نماینده کنگره آمریکا از ایالت فلوریدا که خود به عنوان سرباز در جنگ افغانستان حضور داشته، از تصمیم جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به شدت انتقاد کرد.

مایکل والتز در مقاله‌ای برای وبسایت «میلیتاری تایمز»، ضمن گلایه از بازپس دادن افغانستان، که به گفته وی با ریخته شدن خون هم‌رزمانش از دست طالبان آزاد شده، ترک افغانستان توسط آمریکا را اشتباهی راهبردی دانسته که به معنای واگذاری این کشور استراتژیک به روسیه، چین و ایران است.

به گفته والتز، فرودگاه «بگرام» تنها پایگاه استراتژیک عمده آمریکا در حیاط خلوت سه دشمن بزرگش در سطح جهان یعنی روسیه، چین و ایران است. روسیه گرچه مرز زمینی با افغانستان ندارد، اما از حضور نظامی آمریکا در جوار کشورهای آسیای میانه – که روسیه آنها را حیات خلوت خود می‌داند – وحشت دارد و حساب می‌برد. با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، آمریکا بخشی از نیروی بازدارندگی خود علیه روسیه را از دست خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید