تصرف یک سد اصلی در قندهار به دست طالبان

با خروج نیروهای آمریکایی طالبان به حملات خود شدت بخشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع رسمی گروه طالبان روز پنجشنبه 16 اردیبهشت اعلام کردند که با شدت گرفتن درگیری با نیروهای دولتی افغانستان در استان قندهار، دومین سد بزرگ در این کشور را به تصرف خود درآوردند.

یکی از مقامات محلی به «خبرگزاری فرانسه» گفت که سد «دحله» در ارغنداب كه از طریق شبكه‌ای از كانال‎ها آب کشاورزان و آب آشامیدنی پایتخت این ولایت را تأمین می كند، هم اكنون تحت كنترل طالبان درآمده است.

قاری یوسف، سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفته است که این گروه سد دحله را تصرف کرده‌اند.

حاجی غالب الدین، فرماندار منطقه مجاور نیز تاکید کرد که سد دحله در ارغنداب به تصرف گروه طالبان درآمده است.
او گفت: «نیروهای امنیتی ما طی درگیری درخواست كمک كرده بودند، اما کمکی به آنها نرسید».

كنترل سد توسط طالبان پس از نبردهای شدید این هفته در استان هلمند در مجاورت این سد صورت می‌گیرد.

این نبرد شدید میان طالبان و نیروهای افغان تنها چند روز پس از آنكه ارتش آمریكا رسماً نیروهای خود را افغانستان خارج کرد، صورت می‌گیرد.

توریلای محبوبی، رئیس اداره آب در قندهار گفت، طالبان طی روزهای گذشته به کارمندان سد دحله هشدار داده بودند. آنها از همه کارمندان و کارگران خواستند تا محل کارشان در این سد را ترک کنند.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه در قندهار نیز گفت که ماه گذشته افراد مسلح طالبان یک پل که این سد را به مناطق مجاور مرتبط می‌کرد، منفجر کردند.

ایالات متحده آمریکا سد دحله را نزدیک به 70 سال پیش برای تامین آب برای آبیاری زمین‌های کشاورزی حدود هفت استان در قندهار احداث کرده بود.

در سال 2019 ، بانک توسعه آسیا، 350 میلیون دلار کمک مالی به افغانستان اعطا کند، تا در پروژه‌های توسعه این سد مورد استفاده قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید