نماینده کنگره: آمریکا نباید افغانستان را به امان خدا رها کند

«ترک افغانستان توسط آمریکا اشتباهی راهبردی است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایکل والتز، نماینده کنگره آمریکا از ایالت فلوریدا که خود به عنوان سرباز در جنگ افغانستان حضور داشته، از تصمیم جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به شدت انتقاد کرد.

مایکل والتز در مقاله‌ای برای وبسایت «میلیتاری تایمز»، ضمن گلایه از بازپس دادن افغانستان، که به گفته وی با ریخته شدن خون هم‌رزمانش از دست طالبان آزاد شده، ترک افغانستان توسط آمریکا را اشتباهی راهبردی دانسته که به معنای واگذاری این کشور استراتژیک به روسیه، چین و ایران است.

به گفته والتز، فرودگاه «بگرام» تنها پایگاه استراتژیک عمده آمریکا در حیاط خلوت سه دشمن بزرگش در سطح جهان یعنی روسیه، چین و ایران است. روسیه گرچه مرز زمینی با افغانستان ندارد، اما از حضور نظامی آمریکا در جوار کشورهای آسیای میانه – که روسیه آنها را حیات خلوت خود می‌داند – وحشت دارد و حساب می‌برد. با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، آمریکا بخشی از نیروی بازدارندگی خود علیه روسیه را از دست خواهد داد.

از طرف دیگر، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که در صورتی که ایالات متحده و چین در حوزه اقیانوس آرام وارد جنگ شوند، با توجه به توانایی چین در متمرکز کردن پایگاه‌های موشکی و نیروی دریایی خود در اطراف تایوان، آمریکا نیاز حیاتی دارد که بتواند جبهه دومی در افغانستان بگشاید.

به علاوه، وحشت حزب کمونیست چین از خیزش اویغورها در استان سین کیانگ می‌تواند این رژیم را از تشدید مخاصمه با آمریکا بازدارد. چینی‌ها متوجه هستند که واحدهای امنیتی آمریکا از جمعیت تحت آزار و شکنجه اویغور که در افغانستان پناه گرفته‌اند، حمایت می‌کنند.

با ترک افغانستان، دولت بایدن همچنین یک پایگاه اساسی استراتژیک در امتداد مرز شرقی ایران را از دست خواهد داد. از آنجایی که در صورت وقوع درگیری میان ایران و آمریکا، ناوگان و پایگاه‌های آمریکا در حوزه خلیج می‌توانند مورد موشکباران ایران قرار بگیرند، لازم است پایگاه هوایی بگرام حفظ شود تا بتوان از آن به عنوان سکویی برای مقابله با رژیم ایران استفاده کرد.

در پایان، حفظ ثبات پاکستان برای اطمینان از اینکه زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای آن به دست تروریست‌ها و نیروهای افراطی نیفتد بسیار مهم است. اگر شبکه‌های تروریستی بتوانند دوباره در افغانستان ریشه بدوانند، امری که با قدرت گرفتن طالبان احتمالش بسیار زیاد است، تمام تلاش خود را خواهند داشت تا به زرادخانه هسته‌ای پاکستان دست پیدا کنند. لذا به نظر مایکل والتز، آمریکا نباید افغانستان را به امان خدا رها کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید