افغانستان: ولسوالی بُرکه ولایت بغلان به‌دست طالبان سقوط کرد

نیروهای طالبان در 24 ساعت گذشته 100 حمله در 26 ولایت انجام داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی در ولایت «بغلان» در شمال افغانستان اعلام کردند که در پی تشدید حملات طالبان به این ولایت، ولسوالی «بُرکه» به دست این گروه سقوط کرده است.

جاوید بشارت، سخنگوی پلیس ولایت بغلان تایید کرد که حوالی ساعت 10 شب گذشته ولسوالی برکه ولایت بغلان به دست طالبان سقوط کرد.

بشارت ادامه داد که نیروهای امنیتی عقب‌نشینی تاکتیکی کرده‌اند و برای عملیات در این ولسوالی، آماد‌گی می‌گیرند.

منابع خبری تاکنون از تلفات نیروهای امنیتی و طالبان در این درگیری، گزارشی ندادند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی افغانستان، طالبان در دو روز گذشته، ولسوالی بغلان مرکزی را نیز آماج حمله‌های سنگین قرار داده بودند.

خبرنگار «العربیه» در افغانستان گزارش داده که نیروهای طالبان در 24 ساعت گذشته 100 حمله در 26 ولایت، انجام داده‌اند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ماه مارس امسال به دولت بایدن، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

مقامات امنیتی افغانستان: خروج نیروهای خارجی از کشور نگران‌کننده نیست

مسئولان ارشد امنیتی افغانستان 24 آوریل 2021، در نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند، با خروج کامل نیروهای خارجی از اینکشور جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و آنها برای دفع هر نوع تهدید آمادگی کامل دارند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در این نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی افغان آماده دفع حملات طالبان هستند و مردمنگران خروج نیروهای خارجی نباشند.

محب: خروج نیروهای خارجی تاثیری بر جا نمی‌گذارد

از سوی دیگر، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان روز شنبه یکم مه در یک نشست خبری گفت: «کسانی که می‌گویند نیروهای آمریکایی بروند نظام سقوط خواهد کرد واهی می‌گویند؛ هیچ جای تشویش نیست. اتکای نیروهای امنیتی به نیروهای خارجی اندک استو خروج آنان نیز تاثیری برجا نمی‌گذارد؛ زیرا کمک‌های لازمی با نیروهای امنیتی ادامه می یابد. بناً نیروهای خارجی هم اکنون نیز عملاًدر جنگ دخیل نیستند.»

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان از روز یکم مه آغاز شد و تا 11 سپتامبر 2021 ادامه دارد. جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده چندی قبل اعلام کرد که کلیه نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر افغانستان را ترک می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید