تلفات سنگین طالبان همزمان با خروج سربازان آمریکایی

در عملیات ارتش در هلمند 106 طالب به‌شمول مسئول جنگ آنان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ارتش در جنوب افغانستان سه‌شنبه 4 مه (14 ثور) اعلام کرد درعملیاتی در ولایت هلمند، 106 جنگ‌جوی گروه طالبان به‌شمول «مولوی کرامت» مسئول جنگ این گروه در «لشکرگاه»، مرکز این ولایت کشته شدند.

ارتش افغانستان با نشر خبرنامه‌ای تایید کرد که این تعداد جنگ‌جویان گروه طالبان در جریان عملیات طی 24 ساعت گذشته در ولسوالی‌های «نهرالسراج، ناوه، لشکرگاه و گرمسیر» هلمند کشته شدند.

همچنان ارتش افغانستان گفته است، در نتیجه‌ این عملیات، 37 جنگ‌جوی این گروه نیز زخمی شده‌اند.

در همین حال، قوماندانی امنیه هلمند نیز اعلام کرد، در عملیات 24 ساعت گذشته در امتداد شاهراه و مربوطات مرکز لشکرگاه و ولسوالی‌های واشیر، گرمسیر، ناوه و نهرسراج 110 نفر از طالبان کشته و 37 تن دیگر مجروح شدند.

به نقل از خبرنامه، به‌شمول مولوی کرامت، هشت فرمانده این گروه نیز در جمع کشته‌شدگان هستند.

29 میل سلاح مختلف‌النوع، 6 پایه مخابره و پنج عراده موتورسایکل و مخفی‌گاه‌های این گروه نیز تخریب و مقدار زیادی از سلاح و مهمات این گروه به دست نیروهای ارتش افغانستان افتاده است.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده دیده می‌شود که صدها نفر از ولایت هلمند از مناطق اصلی‌شان فرار کرده و به مرکز این ولایت پناه برده‌اند.

از سوی دیگر، وزارت دفاع ملی افغانستان امروز (4 مه 2021) اعلام کرد که طی یک روز گذشته، 260 طالب در ولایات، لغمان، غزنی، قندهار، زابل، هرات، هلمند و بغلان کشته و زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفت که در درگیری‌ها و حملات متقابل نیروهای دفاعی و امنیتی، 181 تن طالب کشته و 78 تن دیگر زخمی شدند و مقدار زیاد سلاح و مهمات این گروه تخریب شده است.

مقامات امنیتی افغانستان: خروج نیروهای خارجی از کشور نگران‌کننده نیست

مسئولان ارشد امنیتی افغانستان 24 آوریل 2021، در نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند، با خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و آنها برای دفع هر نوع تهدید آمادگی کامل دارند.
حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در این نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی افغان آماده دفع حملات طالبان هستند و مردم نگران خروج نیروهای خارجی نباشند.

محب توضیح داد که جامعه جهانی با وجودی که از افغانستان خارج می‌شود، اما کمک‌های فنی و مالی‌اش با این کشور ادامه می‌یابد.

به گفته این مقام افغان این کشور در حال حاضر 63 هواپیمای جنگی دارد که همه کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد و نیاز نیروهای هوایی را تامین می‌کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان اضافه کرد که نیروهای امنیتی افغان تسلط کامل بر وضعیت دارند و همسایگان و کشورهای منطقه و شهروندان افغان تشویش نکنند.

محب: خروج نیروهای خارجی تاثیری بر جا نمی‌گذارد

از سوی دیگر، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان روز شنبه یکم مه در یک نشست خبری گفت: «کسانی که می‌گویند نیروهای امریکایی بروند نظام سقوط خواهد کرد واهی می‌گویند؛ هیچ جای تشویش نیست. اتکای نیروهای امنیتی به نیروهای خارجی اندک است و خروج آنان نیز تاثیری برجا نمی‌گذارد؛ زیرا کمک‌های لازمی با نیروهای امنیتی ادامه می یابد. بناً نیروهای خارجی هم اکنون نیز عملاً در جنگ دخیل نیستند.»

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان از روز گذشته (یکم مه) آغاز شد و تا 11 سپتامبر 2021 ادامه دارد. جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده چندی قبل اعلام کرد که کلیه نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر افغانستان را ترک می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید