شورای امنیت سازمان ملل حمله اخیر در لوگر را «وحشیانه و ناجوانمردانه» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اعضای شورای امنیت حمله اخیر در ولایت لوگر افغانستان را «تروریستی وحشیانه و ناجوانمردانه» عنوان کرده و محکوم کرد.

در حمله که به تاریخ 30 آوریل 2021 در «پل علم» لوگر رخ داد، حداقل 21 نفر به شمول دانش آموزان معلمان یک مکتب کشته شده و بیش از 100 غیرنظامی زخمی شدند.

براساس اعلامیه که در سایت سارمان ملل (UN) نشر شده، اعضای شورای امنیت در اعلامیه‌یی حملۀ مرگبار در ولایت لوگر را نکوهش کرده و نگرانی شان را از ادامۀ خشونت‌ها و افزایش تلفات غیر نظامیان در افغانستان ابراز کردند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر پایان خشونت‌ها و حفاظت از غیر نظامیان تاکید کرده و گفتند، سازمان دهنده‌گان و حامیان مالی فعالیت‌های هراس افگنانه باید به عدالت کشانیده شوند.

طالبان را مسئول حمله لوگر

مقام‌های امنیتی افغانستان یکم مه 2021 در یک نشست خبری تاکید کردند که حمله در ولایت لوگر کار طالبان بوده است.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان در این نشست گفت، احتمال این‌که طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی جنگ را افزایش دهند وجود دارد؛ اما نیروهای امنیتی افغان کاملاً آماده دفاع از کشورشان اند.

حمدالله محب گفت: «اطلاعات نشان می‌دهد که هر افغان برای طالب هدف است و این گروه پس از خروج نیروهای امریکایی حملات خود را افزایش خواهد داد؛ اما نیروهای امنیتی نیز برای مقابله با این گروه آمادگی کامل دارند. مردم افغانستان نباید تشویش داشته باشند؛ زیرا طالبان به هیچ کدام از اهدافی که باداران پاکستانی شان برای این گروه تعیین کرده، نخواهد رسید.»

حیات‌الله حیات سرپرست وزارت امور داخله افغانستان نیز گفت: «طالبان در این رویداد در مغایرت با تمامی قوانین بین‌المللی و اسلامی مردم ملکی را هدف قرار داده‌اند تا در روند صلح امتیاز گیری کنند و یا بین دولت و مردم فاصله بیاندازد.»

او گفت: «طالبان غیر از بربریت دیگر توان رویارویی با نیروهای امنیتی را ندارند و به همین خاطر به جاهای حمله می‌کنند که تلفات غیر نظامی بیشتری بر مردم تحمیل کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید