تلفات سنگین طالبان در درگیری با سربازان افغان در هرات؛ 40 طالب کشته و زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری افغانستان دوشنبه 3 مه (13 ثور) از کشته و زخمی شدن نزدیک به 40 طالب در درگیری با نیروهای امنیتی افغان در هرات خبر دادند.

طالبان از زمان آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان حملات شان در برخی نقاط این کشور را افزایش داده‌اند.

سید شمس‌الدین چشتی، ولسوال ولسوالی (شهرستان) فرسی هرات به خبرگزاری «جمهور» گفته است: «شب گذشته نزدیک به 300 تن از طالبان بالای ساختمان ولسوالی حمله کرده بودند که با واکنش شدید نیروهای امنیتی مواجه شدند.»

به گفته وی، طالبان دو موتر (خودرو) بمب را هم به هدف حمله به نیروهای امنیتی همراه با خود آورده بودند که همه برنامه‌‌‌های شان توسط نیروهای امنیتی افغان خنثی شد.

ولسوال فرسی هرات در ادامه گفت، جنگجویان این گروه قصد سقوط ساختمان ولسوالی فرسی را داشتند که موافق نشدند.

در این درگیری‌ها، 40 طالب کشته و زخمی شدند و سه تن از نیروهای امنیتی افغان نیز کشته و چهار نفر دیگرشان زخمی شدند.

مجلس نمایندگان افغانستان: طالبان خشونت‌ها را افزایش داده‌اند

از سوی دیگر، رییس و شمار دیگری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان امروز در نشست عمومی این مجلس، طالبان را به افزایش خشونت‌ها متهم کرده و گفتند، روزی نیست که شمار بزرگی از نظامیان و غیر نظامی جان‌های شان را در جنگ در کشور، از دست ندهند.

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان

خروج سربازان آمریکایی از افغانستان از روز گذشته (یکم مه) آغاز شد و تا 11 سپتامبر 2021 ادامه دارد. جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده چندی قبل اعلام کرد که کلیه نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر افغانستان را ترک می‌کنند.

مقامات امنیتی افغانستان: خروج نیروهای خارجی از کشور نگران‌کننده نیست

مسئولان ارشد امنیتی افغانستان 24 آوریل 2021، در نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند، با خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و آنها برای دفع هر نوع تهدید آمادگی کامل دارند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در این نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی افغان آماده دفع حملات طالبان هستند و مردم نگران خروج نیروهای خارجی نباشند.
محب توضیح داد که جامعه جهانی با وجودی که از افغانستان خارج می‌شود، اما کمک‌های فنی و مالی‌اش با این کشور ادامه می‌یابد.

به گفته این مقام افغان این کشور در حال حاضر 63 هواپیمای جنگی دارد که همه کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد و نیاز نیروهای هوایی را تامین می‌کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان اضافه کرد که نیروهای امنیتی افغان تسلط کامل بر وضعیت دارند و همسایگان و کشورهای منطقه و شهروندان افغان تشویش نکنند.

محب: خروج نیروهای خارجی تاثیری بر جا نمی‌گذارد

حمدالله محب همچنان روز شنبه یکم مه در یک نشست خبری گفت: «کسانی که می‌گویند نیروهای امریکایی بروند نظام سقوط خواهد کرد واهی می‌گویند؛ هیچ جای تشویش نیست. اتکای نیروهای امنیتی به نیروهای خارجی اندک است و خروج آنان نیز تاثیری برجا نمی‌گذارد؛ زیرا کمک‌های لازمی با نیروهای امنیتی ادامه می یابد. بناً نیروهای خارجی هم اکنون نیز عملاً در جنگ دخیل نیستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید