افغانستان؛ حمله بر فرودگاه قندهار همزمان با آغاز خروج سربازان آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان امروز شنبه یکم مه ( ۱۰ ثور) اعلام کردند که پس از چاشت امروز میدان‌هوایی (فرودگاه) قندهار آماج حمله قرار گرفت.

سونی لیگیت سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان در تویترش با اعلام این خبر نوشت، نیروهای آمریکایی یک حملۀ متقابل را راه‌اندازی کردند و چندین راکت را که به‌ هدف انداخت بر میدان‌هوایی قندهار آماده شده بود، ازبین بردند.

به گفته لیگیت، در این حمله به‌ افراد و تأسیسات میدان‌هوایی قندهار آسیبی نرسیده‌ است.

تاکنون مشخص نیست این حمله از سوی کدام گروه راه‌اندازی شده بود.

این حمله همزمان با آغاز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان و پایان مهلت گروه طالبان برای حمله نکردن به نیروهای آمریکایی صورت گرفت. براساس توافقنامه طالبان با آمریکا امضا شده در فوریه 2020 با دولت ترامپ این گروه حمله بر نیروهای آمریکایی را متوقف کرده بود.

اما اخیرا این گروه بار دیگر هشدار داد که اگر نیروهای خارجی تا ماه مه افغانستان را ترک نکنند، جنگ‌جویان این گروه دست شان برای اقدامات بعدی باز خواهد بود.

اما جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان در ویدیویی که از سوی نیروهای آمریکایی در تویتر نشر شده‌، هشدار داد که به‌هرگونه حمله بر نیروهای ائتلاف و تأسیسات نظامی که برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان اند، پاسخ داده خواهد شد.

اعزام 650 سرباز آمریکایی به افغانستان برای حفاظت از خروج نیروهای خارجی

وزارت دفاع آمریکا 26 آوریل اعلام کرد که حدود 650 سرباز جدید به افغانستان اعزام می‌کند تا در زمان خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور، از آنها محافظت کنند.

محب: خروج نیروهای خارجی تاثیری بر جا نمی‌گذارد

از سوی دیگر، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان امروز شنبه یکم مه در یک نشست خبری گفت: «کسانی که می‌گویند نیروهای امریکایی بروند نظام سقوط خواهد کرد واهی می‌گویند؛ هیچ جای تشویش نیست. اتکای نیروهای امنیتی به نیروهای خارجی اندک است و خروج آنان نیز تاثیری برجا نمی‌گذارد؛ زیرا کمک‌های لازمی با نیروهای امنیتی ادامه می یابد. بناً نیروهای خارجی هم اکنون نیز عملاً در جنگ دخیل نیستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید