مقام‌های امنیتی افغانستان طالبان را مسئول حمله لوگر دانستند

در انفجار لوگر 20 غیرنظامی کشته و 90 غیرنظامی زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام‌های امنیتی افغانستان روز شنبه یکم مه 2021 در یک نشست خبری تاکید کردند که حمله روز گذشته در ولایت لوگر کار طالبان بوده است.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان در این نشست گفت، احتمال این‌که طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی جنگ را افزایش دهند وجود دارد؛ اما نیروهای امنیتی افغان کاملاً آماده دفاع از کشورشان اند.

حمدالله محب گفت: «اطلاعات نشان می‌دهد که هر افغان برای طالب هدف است و این گروه پس از خروج نیروهای امریکایی حملات خود را افزایش خواهد داد؛ اما نیروهای امنیتی نیز برای مقابله با این گروه آمادگی کامل دارند. مردم افغانستان نباید تشویش داشته باشند؛ زیرا طالبان به هیچ کدام از اهدافی که باداران پاکستانی شان برای این گروه تعیین کرده، نخواهد رسید.»

او افزود: «کسانی که می‌گویند نیروهای امریکایی بروند نظام سقوط خواهد کرد واهی می‌گویند؛ هیچ جای تشویش نیست. اتکای نیروهای امنیتی به نیروهای خارجی اندک است و خروج آنان نیز تاثیری برجا نمی‌گذارد؛ زیرا کمک‌های لازمی با نیروهای امنیتی ادامه می یابد. بناً نیروهای خارجی هم اکنون نیز عملاً در جنگ دخیل نیستند.»

مشاور امنیت ملی افغانستان در ادامه گفت که اطلاعات دقیق وجود دارد که حمله موتر بمب‌گذاری شده در لوگر نیز کار طالبان است.

حیات‌الله حیات سرپرست وزارت امور داخله افغانستان نیز گفت: «طالبان در این رویداد در مغایرت با تمامی قوانین بین‌المللی و اسلامی مردم ملکی را هدف قرار داده‌اند تا در روند صلح امتیاز گیری کنند و یا بین دولت و مردم فاصله بیاندازد.»

او گفت: «طالبان غیر از بربریت دیگر توان رویارویی با نیروهای امنیتی را ندارند و به همین خاطر به جاهای حمله می‌کنند که تلفات غیر نظامی بیشتری بر مردم تحمیل کنند.»

یک موتر مملو از مواد انفجاری عصر جمعه 30 آوریل در مقابل یک شفاخانه در لوگر منفجر شد که در نتیجه آن، بیش از 20 غیرنظامی کشته و بیش از 90 تن دیگر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید