پارلمان بریتانیا: از حضور معنادار زنان افغان در روند صلح حمایت می‌کنیم

زنان افغان پس از خروج نیروهای خارجی نگران حقوق شان هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پارلمان بریتانیا اعلام کرد که از حقوق زنان افغان و حضور معنادار آنها در روند صلح و آینده سیاسی افغانستان حمایت می‌کند.

وزارت امور خارجه افغانستان، پنج‌شنبه 29 آوریل 2021، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، نشست مجازی میان پارلمانی زنان افغان و اعضای پارلمان بریتانیا برگزار شد و در این نشست در مورد حقوق زنان پس از خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور صحبت شد.

اعضای پارلمان افغانستان در این نشست به خروج نیروهای خارجی از این کشور و چگونگی حفظ دست‌آوردهای 20 سال اخیر اشاره کرده از بریتانیا خواستند بر حامیان منطقه‌یی گروه طالبان فشار وارد کند تا این گروه به گفت‌وگوهای صلح واقعی حاضر شوند تا افغانستان از این شرایط سخت و دشوار فعلی عبور کند.

در همین حال، نمایندگان پارلمان بریتانیا تاکید کردند، حضور معنادار نمایندگان زنان افغان در مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان مهم است. پارلمان بریتانیا در مورد حمایت شان از خواست‌های زنان افغان در گفت‌وگوهای صلح و تصمیم‌گیری‌های سیاسی آینده افغانستان، اطمینان داد.

برای حفاظت از حقوق زنان باید همه یکصدا شوند

قرار است تا دو روز دیگر روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شود، اما بیشتر زنان افغان در مورد حقوق‌شان پس از خروج نیروهای خارجی نگران هستند.

فاطمه روشنیان، فعال حقوق زن به این نظر است: «ما باورمندیم برای حفاظت از حقوق و آزادی‌های زنان در پروسه‌های مهم کشور مانند صلح، باید نهادهای مدنی، جریان‌های سیاسی باورمند به مسایل زنان و بانوان تاثیرگذار و آکادمیک همصدا شوند. این همصدایی حداقل تلاش برای جلوگیری از سقوط دوباره زنان در سیاه‌چاله‌های فراموشی در حوزه عمومی‌ است.»

فوزیه کوفی، رهبر حزب موج‌ تحول افغانستان و عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان گفت: «هیچ جنگی با جنگ ختم نشده و یا به قول معروف خون با خون پاک نمی‌شود، با اعلان تاریخ خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان هیچ دلیلی برای دوام جنگ در افغانستان باقی نمی‌ماند.»

کوفی اضافه کرد: «حالا بر طالبان است که با تعهد جدی به ختم جنگ و تحقق صلح همه‌پذیر از فرصت باقی مانده استفاده موثر نمایند. مردم افغانستان انتظار دارند که طرف‌های درگیر از بد شدن وضعیت جلوگیری نموده و زمینه را برای زیست با همی، ثبات توام با صلح فراهم سازند.»

آمریکا در افغانستان موشک مستقر می‌کند

ارتش آمریکا اعلام کرده که برای حمایت خروج مصون نیروهای خارجی از افغانستان، سیستم موشکی توپخانه‌ای با تحرک بالا را در این کشور مستقر می‌کند.
ارتش آمریکا در توییتی نوشت، این موشک‌ها از کشور کویت به افغانستان منتقل می‌شوند از دقت بالا در شب و روز برخوردارند و 43 مایل برد دارند.

از سوی دیگر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده حالا وقت آن رسیده که طولانی ترین جنگ این کشور در افغانستان پایان یابد و نیروهایش تا ماه سپتامبر امسال به خانه بازگردند.

بایدن تاکید کرده که روند خروج نیروهای آمریکایی به تاریخ اول ماه مه امسال آغاز تا 11 سپتامبر 2021، پایان می‌یابد. ناتو هم‌زمان با تصمیم آمریکا اعلام کرد که نیروهایش را تا ماه سپتامبر امسال از افغانستان خارج می‌کند.

در حال حاضر حدود 10 هزار سرباز خارجی در افغانستان مستقر هستند که در بخش‌های آموزش و مشاوره‌دهی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان فعالیت دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید