افغانستان برای کنترل کرونا مرزهای خود با ایران را بست

آمار کرونا در افغانستان: حدود 60 هزار مبتلا و 2 هزار و 600 قربانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام‌های افغانستان اعلام کردند به دلیل افزایش خطر انتشار گسترده ویروس کرونا مرز «اسلام‌قلعه» این کشور با ایران بسته شد. در صورت که طی یک هفته گذشته بیش از 26 هزار مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کردند.

دفتر مطبوعاتی والی هرات افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، به دلیل افزایش تهدید نوع جهش یافته ویروس کرونا مرز اسلام‌قلعه میان این کشور و ایران پنج‌شنبه 29 آوریل 2021، به روی مسافرین بسته شد.

در این اعلامیه آمده است که فعالیت‌های ترانسپورتی(حمل و نقل) و ترانزیتی میان دو کشور ادامه دارد. اما نمایندگی وزارت امور خارجه افغانستان در ولایت هرات این کشور گفته است که مهاجرین افغان می‌توانند از ایران به کشورشان بازگشت کنند برای شان ممانعت نیست.

در همین حال، سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد که از اول ماه ژانویه امسال تا کنون 341 هزار و 594 مهاجر افغان از ایران به افغانستان بازگشت کرده‌اند.
این سازمان اضافه کرد، طی یک هفته گذشته 26 هزار 492 نفز از ایران به افغانستان بازگشتند که از این میان 15 هزار و 32 نفر آنها به گونه اجباری اخراج شده‌اند.

مرزهای افغانستان و ایران در شرایطی به روی مسافرین بسته شده که آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در ایران رو به افزایش است.

از سوی دیگر، در این روزها میزان مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در افغانستان نیز افزایش یافته است که وزارت صحت عامه (بهداشت) این کشور برای کنترل و پیشگیری از شیوع موج سوم کرونا برخی اقدامات از جمله قطع پروازها به هند و وضع محدودیت رفت و آمد به کشورهای ایران و پاکستان را بررسی می‌کند.

شهروندان افغان به کشورهای هند، ایران و پاکستان بیشترین سفر را دارند.

گفتنی است که در حال حاضر شمار مجموع مبتلایان کرونا در افغانستان به 59 هزار و 754 نفر رسیده که از این میان دو هزار و 625 بیمار جان باخته و 53 هزار و 154 بیمار دیگر بهبود یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید