نقش زنان افغان در رشد تولیدات و صادرات افغانستان

تاجران زن افغان برای هزاران نفر فرصت کاری ایجاد کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از سقوط رژیم طالبان در افغانستان، زنان این کشور همگام با مردان در بخش‌های مختلف نقش فعالی را در بازسازی افغانستان بازی کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های زنان افغان از سال 2001 در بخش تجارت بوده است که نقش اساسی زنان در این بخش باعث رشد صادرات و تولیدات افغانستان شده است.

زنان افغان
زنان افغان

وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفته است که تاجران زن، 10 درصد در صادرات و 50 درصد در تولیدات داخلی این کشور سهم دارند.
به گزارش خبرگزاری «بانوان افغانستان»، فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان، گفت زنان در صادرات زعفران، میوه خشک، لوازم تزئینی دستی و لباس به کشورهای مختلف نقش ارزنده‌ای دارند.

احمدی اضافه کرد، تولیدات افغانستان از طریق دهلیز‌های هوایی، راه‌های ترانزیتی و خطوط آهن به کشورهای چین، هند، کشورهای اروپایی و آمریکایی صورت می‌گیرد.

او اظهار کرد، تاجران زن بیشتر در ولایت‌های کابل، بلخ، هرات، کندهار و جلال‌آباد افغانستان تولیداتشان را صادر می‌کنند و این وزارت در سال جاری برنامه دارد تا در بخش رشد تاجران زن برنامه‌های آموزشی برگزار کند.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت: «در کنفرانس‌های داخلی و خارجی ما زنانی که در بخش صادرات کار می‌کنند کالا‌هایشان را انتقال می‌دهیم.»

امیدواری‌ها از افزایش سهم زنان در صادرات افغانستان

مسؤولان اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان اعلام کردند، تاجران زن در مقایسه به سال‌های گذشته سهم بیشتری در بخش صادرات این کشور دارند.
پرورش اوریاخیل، معاون اتاق‌ تجارت و صنایع زنان افغانستان، گفت که 52 شرکت تولیدی در سراسر این کشور وجود دارد که تولیدات آن توسط تاجران زن صادر می‌شود.

زنان افغان
زنان افغان

اوریاخیل علاوه کرد: «افزایش حضور بازرگانان زن در بخش صادرات کشور برای ما امیدوارکننده است.»

شکایت تاجران زن از هزینه‌ بلند(هنگفت) انتقال کالا به خارج از افغانستان

شماری از تاجران زن افغان از نبود امنیت و نبود بازار مناسب فروش در داخل افغانستان شکایت دارند.

کریمه صدیقی، یکی از تاجران افغان که سالانه زعفران و میوه خشک به کشورهای آمریکا، کانادا و سنگاپور صادر می‌کند، گفت که سالانه حدود 20 کیلوگرم زعفران و میوه خشک به کشور‌های خارجی صادر می‌کند.

صدیقی اظهار کرد، تاجران به وسیله‌ی دهلیزهای هوایی با پرداختن هزینه‌ی هنگفتی محصولات شان را صادر می‌کنند.

به گفته‌ او، صادر کردن تولیدات از طریق دهلیزهای هوایی، حدود 500 دالرهزینه دارد و حکومت افغانستان باید زمینه‌ی صادر کردن تولیدات شان را با هزینه‌ی کم‌تری فراهم سازد.

زنان افغان
زنان افغان

ملیحه شمس، یکی دیگر از تاجران زن افغان که سالانه دو صد کیلو گرم زعفران به کشورهای هند و قزاقستان صادر می‌کند گفت که صادرات تولیدات شان زمان زیادی برای انتقال به خارج از افغانستان صرف می‌کند.

شمس ادامه داد: «در بخش انتقال تولیدات به خارج از کشور به مشکل مواجه هستیم و مسؤولان باید رسیدگی کنند.»

از سوی دیگر، شماری از کارشناسان تجارتی و اقتصادی افغانستان تاکید دارند که پیشرفت اقتصادی زنان به کاهش فقر اقتصادی و کاهش خشونت‌های اجتماعی کمک می‌کند.

زنان افغان
زنان افغان

آنها اضافه کردند، رشد تجارت زنان به کاهش فقر اقتصادی جامعه، افزایش درآمد ملی و استقلال اقتصادی زنان کمک می‌کند تا جامعه به سوی خودکفایی حرکت کند.

گفتنی است که بیش از 800 زن تجارت پیشه در افغانستان فعالیت دارند که برای هزاران نفر فرصت کاری ایجاد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید