اعزام 650 سرباز آمریکایی به افغانستان برای حفاظت از خروج نیروهای خارجی

روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تا چهار روز دیگر آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد که حدود 650 سرباز جدید به افغانستان اعزام خواهد کرد تا در زمان خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از این کشور، از آنها محافظت کنند.

شبکه خبری «CNN»، شامگاه دوشنبه 26 آوریل، به نقل از چند مقام وزارت دفاع آمریکا نوشت، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، نیز در این مورد موافقت کرده است.

این شبکه خبری در ادامه نوشت، نیروهای اعزامی آمریکا به افغانستان دارای هواپیماهای اختصاصی خواهند بود و انتظار می‌رود که این نیروها عمدتاً «تکاوران هنگ 75» ارتش آمریکا باشند که در حال حاضر نیروهای ویژه و شماری پرسنل در منطقه دارند.

قرار است روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تا چهار روز دیگر رسماً آغاز شود تا 11 سپتامبر امسال پایان یابد.

جنرال (ژنرال) اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، یک‌شنبه 25 آوریل 2021، در یک نشست خبری در کابل گفت، نیروهایش آماده خروج می‌شوند و این روند آغاز شده ‌است.

اعلام خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان باعث نگرانی جدی در این کشور شده است. اما برخی آگاهان مسایل سیاسی این کشور گفته اند، اگر از قدرت، ثروت و سیاست استفاده شخصی و گروهی نشود، افغانستان به سوی بحران نخواهد رفت.

آصف آشنا، آگاه مسایل سیاسی افغانستان، به این باور است که ساختار متمرکز قدرت یکی‌ از جدی‌ترین عامل بحران سیاسی و امنیتی در این کشور است و باید از انحصار قدرت عبور کرد.

آشنا اظهار کرد: «صلح عادلانه را نیاز تاریخی در کشور می‌دانم. طالبان اگر در‌ پی صلح هستند، باید آماده زندگی قانونمند و مدنی با مردم افغانستان شوند.»

عبدالقیوم سجادی، عضو پارلمان افغانستان گفته است، ملی‌سازی سیاست گام مهم برای ثبات سیاسی، توسعه ملی و انکشاف اجتماعی است. واکنش جدی در برابر قومی سازی سیاست گام مهم در راستای ملی سازی سیاست در این کشور است.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که برخی مقام‌های ارشد آمریکا در مورد توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ابراز نگرانی کرده‌اند.

اما مسئولان ارشد امنیتی افغانستان شنبه 24 آوریل 2021، در نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند، با خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و آنها برای دفع هر نوع تهدید آمادگی کامل دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید