پیامدهای خروج نیروهای خارجی از افغانستان؛ آیا جنگ داخلی در راه است؟

فساد اداری و اختلافات قومی از جمله مشکلات جدی افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعلام خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان باعث نگرانی جدی در این کشور شده است و برخی آگاهان مسائل سیاسی و امنیتی بر این باورند که اگر سیاست‌مداران این کشور از منافع شخصی و گروهی خود چشم‌پوشی نکنند، افغانستان به سوی جنگ داخلی پیش خواهد رفت.

ولی آریا، پژوهش‌گر امور امنیتی و سیاسی افغانستان، به تازگی در مصاحبه با شبکه «طلوع نیوز» گفت، فساد اداری و اختلافات قومی از جمله مشکلات جدی افغانستان است، اگر برای رفع این چالش‌ها کارهای اساسی صورت نگیرد احتمال فروپاشی نظام در این کشور وجود دارد.

آریا اضافه کرد، اگر حرف و عمل حکومت افغانستان یکی باشد و یک اجماع ملی ایجاد شود، این کارها می‌تواند باعث امیدواری برای مردم این کشور شود.

عبدالله احمدزی، رییس «بنیاد آسیا در افغانستان»، در این مصاحبه گفت اگر افغانستان به سوی جنگ‌های داخلی برود و جبهه‌های مختلف در ولایت‌های این کشور ایجاد شود، آن وقت قدرت حکومت و نیروهای امنیتی افغان تضعیف خواهد شد.

احمدزی تاکید کرد، از رفتن افغانستان به سوی بحران زمانی جلوگیری می‌شود که سیاسیون افغان از منافع شخصی و گروهی خود بگذرند و از فرصت‌های صلح استفاده کنند.

ذاکر حسین ارشاد، استاد دانشگاه، به این باور است که با درنظرداشت شرایط کنونی افغانستان، خروج نیروهای خارجی از این کشور «غیرمسئولانه» است و هنوز شعارهای آمریکا در راستای تقویت ارزش‌های دموکراتیک، نظم جهانی و مردم سالاری تحقق نیافته است.

ارشاد تاکید کرد، گفته‌هایی وجود دارد که با خروج نیروهای خارجی افغانستان به سوی جنگ داخلی خواهد رفت در صورتی که در حال حاضر این کشور در حال جنگ است.

به گفته ارشاد، اگر مردم افغانستان برای حفظ نظام کنونی این کشور بسیج شوند این کار تبدیل به یک قدرت «بی‌بدیل» خواهد شد که تمام نگرانی‌ها را رفع خواهد کرد.

قرار است نیروهای خارجی تا ماه سپتامبر امسال به طور کامل از افغانستان خارج شوند، اما برخی مقام‌های ارشد امنیتی آمریکا در مورد توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ابراز نگرانی کرده‌اند.

جنرال مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و شمال آفریقا، پنج‌شنبه 22 آوریل 2021، اعلام کرد: «من درباره توانایی نظامیان افغان برای حفظ شان پس از این که ما بیرون شویم، نگران هستم، درباره توانایی نیروهای هوایی افغان، به ویژه، پس از این که ما حمایت از این نیروها را متوقف سازیم، نگران هستم.»

مکنزی اضافه کرد، ارتش افغانستان بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی همچنان نیازمند حمایت خواهد بود و در غیر این صورت مسلما فرو می‌پاشد. او ادامه داد، نگران توانایی دولت افغانستان برای حفاظت از سفارت آمریکا در کابل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید