مقامات امنیتی افغانستان: خروج نیروهای خارجی از کشور نگران‌کننده نیست

قرار است نیروهای خارجی تا سپتامبر امسال به گونه کامل از افغانستان خارج شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسئولان ارشد امنیتی افغانستان شنبه 24 آوریل 2021، در نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند، با خروج کامل نیروهای خارجی از این کشور جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و آنها برای دفع هر نوع تهدید آمادگی کامل دارند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح»، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان در این نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی افغان آماده دفع حملات طالبان هستند و مردم نگران خروج نیروهای خارجی نباشند.
محب توضیح داد که جامعه جهانی با وجودی که از افغانستان خارج می‌شود، اما کمک‌های فنی و مالی‌اش با این کشور ادامه می‌یابد.

به گفته این مقام افغان این کشور در حال حاضر 63 هواپیمای جنگی دارد که همه کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد و نیاز نیروهای هوایی را تامین می‌کند.

مشاور امنیت ملی افغانستان اضافه کرد که نیروهای امنیتی افغان تسلط کامل بر وضعیت دارند و همسایگان و کشورهای منطقه و شهروندان افغان تشویش نکنند.

در همین حال، محمد یاسین ضیا، سرپرست وزارت دفاع ملی و رییس ستاد ارتش افغانستان، در این نشست خبری مشترک گفت که نیروهای امنیتی افغان توانایی دفاع را دارند و آماده‌اند که هر نوع تهدید طالبان را دفع کنند.

ضیا در ادامه گفت: «نیروهای خارجی در پایگاه‌های بگرام، کابل و مزارشریف حضور دارند و متباقی جاها را به نیروهای امنیتی افغانستان واگذار کرده‌اند.» به گفته او، نیروهای خارجی تجهیزات خود را به نیروهای امنیتی افغانستان می‌سپارند.»

ضیا افزود: «طالبان هر جای توانایی حمله را داشته‌اند، یورش برده‌اند و توانایی حمله گسترده و تعرضی را ندارند. طالبان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان به شدت شکست خورده‌اند و حتا اعلامیه داده‌اند که بس است، نزنید.»

به گفته او، حدود هزار و 100 عضو طالبان در ارغنداب قندهار کشته شده‌اند.

از سوی دیگر، حیات‌الله حیات، سرپرست وزارت داخله افغانستان، در این نشست خبری اعلام کرد که طالبان همه‌ساله در فصل بهار به دلیل جمع‌آوری حاصلات کوکنار، جنگ را افزایش می‌دهند که نباید به خروج نیروهای خارجی در ماه مه نسبت داده شود.

مسئولان ارشد امنیتی افغانستان در شرایطی از آمادگی کامل شان با اعلام خروج نیروهای خارجی از این کشور خبر داده اند که برخی مقام‌های ارشد آمریکایی در مورد توانایی نیروهای امنیتی افغان نگرانی دارند.

جنرال مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و شمال آفریقا، پنج‌شنبه 22 آوریل 2021، اعلام کرد: «من درباره توانایی نظامیان افغان برای حفظ شان پس از این که ما بیرون شویم، نگران هستم، درباره توانایی نیروهای هوایی افغان، به ویژه، پس از این که ما حمایت از این نیروها را متوقف سازیم، نگران هستم.»

مکنزی اضافه کرد، ارتش افغانستان بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی همچنان نیازمند حمایت خواهد بود و در غیر این صورت مسلما فرو می‌پاشد. او ادامه داد، نگران توانایی دولت افغانستان برای حفاظت از سفارت آمریکا در کابل است.

قرار است روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان به تاریخ اول ماه مه امسال آغاز تا ماه سپتامبر امسال پایان یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید