مکنزی: ارتش افغانستان اگر حمایت نشود فرو می‌پاشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جنرال مکنزی، فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و شمال آفریقا به تازگی گفت، او نگران است که نظامیان افغان پس از بیرون شدن نیروهای خارجی از این کشور، نتوانند ادامه بدهند.

مکنزی روز پنجشنبه 22 آوریل گفت که ارتش افغانستان بعد از خروج کامل نیروهای آمریکایی همچنان نیازمند حمایت خواهد بود و در غیر این صورت مسلما فرو می‌پاشد.

او گفت، نگران توانایی دولت افغانستان برای حفاظت از سفارت آمریکا در کابل است.

او افزود: «من در باره توانایی نظامیان افغان برای حفظ شان پس از این که ما بیرون شویم، نگران هستم، در باره توانایی نیروهای هوایی افغان، به ویژه، پس از این که ما حمایت از این نیروها را متوقف سازیم، نگران هستم.»

به گفته وی، نیروهای افغان به حمایت از سوی نظامیان آمریکایی و دیگر کشورها در سال‌های پسین، عادت کرده اند.

جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده هفته پیش اعلام کرد که کلیه نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر افغانستان را ترک می‌کنند.

جیک سالیوان: هیچ‌کس آینده افغانستان را نمی‌تواند تضمین کند

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا 18 آوریل، در مصاحبه‌ای گفت، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هیچ کس با قاطعیت آینده این کشور را تضمین نمی‌کند.

جیک سالیوان در مصاحبه با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «من نمی‌توانم در مورد آنچه در داخل کشور (افغانستان) اتفاق خواهد افتاد تضمین کنم. هیچ‌کس نمی‌تواند.»

او تاکید کرد، تمام کاری که آمریکا در زمینه‌ فراهم‌آوری منابع برای حکومت و مردم افغانستان، آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغان انجام دهد، انجام داد و حالا وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه بازگردند و مردم افغانستان از کشورشان دفاع کنند.

با خروج از افغانستان احتمال تسلط طالبان وجود دارد

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ماه مارس امسال به دولت جو بایدن، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

براساس گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که اگر طالبان به بخش‌های بیشتری از افغانستان مسلط شوند، زمینه دوباره بازسازی شبکه القاعده در این کشور فراهم خواهد شد. اما برخی مقام‌های آمریکایی می‌گویند، سربازان ایالات متحده باید بیش از زمان تعیین شده در افغانستان باقی بمانند.

این در حالیست که کارشناسان مسایل نظامی همواره گفته‌اند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید از راه گفت‌وگو حل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید