39 غیرنظامی کشته و 40 زخمی طی پنج روز در افغانستان

طالبان: جنگ در ماه رمضان بیشتر ثواب دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دوشنبه 19 آوریل، اعلام کرد که طی پنج روز هفته گذشته 39 غیرنظامی در چهار ولایت این کشور کشته و 40 نفر دیگر مجروح شدند که زنان و کودکان نیز شامل اند.

این کمیسیون با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، این افراد غیرنظامی در ولایت‌های فراه، پروان، ننگرهار و قندهار در نتیجه انفجار ماین‌ها و حملات مسلحانه کشته و زخمی شدند که عاملان این رویداد طالبان و افراد ناشناس هستند.

طالبان: جنگ در ماه رمضان بیشتر ثواب دارد

گروه طالبان در واکنش به درخواست حکومت افغانستان و اتحادیه جهانی علمای مسلمان مبنی به متوقف کردن جنگ اعلام کرد، جنگ در ماه رمضان ثواب بیشتر دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، به روزنامه «هشت صبح» گفت برای دوام جنگ «رمضان و غیررمضان» ندارد و این گروه به مبارزه‌ علیه نیروهای امنیتی ادامه می‌دهد.

مجاهد اضافه کرد، «جهاد» در ماه رمضان ثواب بیش‌تر دارد، از این‌رو این گروه برای رسیدن به اهدافش از جنگ دست نمی‌کشد.

او اظهار کرد: «در بعضی ساحات که نیروهای امنیتی مجاهدین را تعقیب می‌کنند، زیر عملیات قرار می‌گیرند. جنگ کم شده است. برای آتش‌بس به زمان و توافقات نیاز داریم. به این نیاز داریم که بفهمیم اهداف مشروع ما بدون جنگ به دست می‌آید.»

سخنگوی طالبان علاوه کرد، جنگ‌جویان این گروه عملیات‌شان را علیه نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند و غیرنظامیان مورد هدف این گروه قرار ندارند.

از سوی دیگر، با فرا رسیدن ماه رمضان، اتحادیه جهانی علمای مسلمان با انتشار اعلامیه‌ای از گروه طالبان خواست به حرمت ماه رمضان از جنگ دست بکشد و آتش‌بس دایمی برقرار کند تا مردم بتوانند در فضای امن مراسم عبادی شان را انجام دهند.

در این اعلامیه، جنگ جاری در افغانستان «حرام» دانسته شده و از طرف‌های درگیر خواسته شده است که هرچه زودتر این خون ریزی را متوقف کنند.

افزایش 29 درصدی تلفات غیرنظامی در افغانستان

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) 14 آوریل، در گزارشی نوشت، طی سه ماه اول سال جاری میلادی، 573 غیرنظامی کشته و 1210 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

در این گزارش آمده، تلفات افراد غیرنظامی در سه ماه اول امسال در مقایسه به ربع اول سال گذشته 29 درصد افزایش یافته است.

یوناما با ابراز نگرانی گفته است که براساس این آمار، تلفات زنان 37 درصد و تلفات کودکان 23 درصد در مقایسه به سه ماه سال گذشته افزایش یافته است.

دیبرا لاینز، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفت: «تعداد کشته و مجروح شدن افراد ملکی افغان، به ویژه زنان و کودکان آزار دهنده است. من از طرفین می‌خواهم فوراً راهی را برای توقف این خشونت پیدا کنند.»

در اعلامیۀ یوناما ذکر شده، طالبان مسئول 43.5 درصد و اردوی ملی افغانستان مسئول 17 درصد تلفات افراد غیرنظامی هستند.

سفیر کانادا در کابل: ماه رمضان ماه صدقه و عدم خشونت است

رید سیرز، سفیر کانادا در کابل، 13 آوریل 2021، در توئیتی از گروه طالبان خواست تا به خشونت پایان دهد و به کشتارغیرنظامیان و خبرنگاران نیز خاتمه دهد.

سیرز نوشت: «ماه مبارک رمضان ماه عطوفت، مهربانی، صدقه و عدم خشونت است. کانادا از تمام جوانب ذی‌دخل در جنگ به ویژه از طالبان می‌خواهد تا به خشونت پایان دهد. ما خواهان خاتمه کشتار هدفمند افراد ملکی، خبرنگاران، زنان، مدافعین حقوق بشر و کسانی دیگری که برای صلح کار می‌کنند، هستیم.»

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز در پیامی به مناسبت ماه رمضان از طالبان خواست که اعلام آتش‌بس کنند و از جنگ دست بردارند.

غنی تاکید کرد که تلاش دارد تا جنگ کنونی در افغانستان را به گونه اساسی پایان دهد.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرده که علمای دینی اندونیزیا، جنگ جاری در افغانستان را نامشروع و ظالمانه خواندند.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که قرار است به تاریخ 24 آوریل 2021 «نشست استانبول ترکیه» در رابطه به روند صلح افغانستان برگزار شود تا تاریخ 4 مه امسال ادامه یابد. همچنان روند خروج کامل سربازان خارجی از این کشور در اول ماه مه امسال آغاز و در ماه سپتامبر امسال تکمیل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید