مخالفت وزیر دفاع آمریکا با خروج سربازانش از افغانستان

ژنرال مکنزی فرمانده ستاد مرکزی ارتش نیز از جمله مخالفان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد فرماندهان ارتش ایالات متحده چندان با تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای خارج کردن سربازانش از افغانستان موافق نیستند و سطح این مخالفت‌ها حتی به وزیر دفاع این کشور هم رسیده است.

به نوشته «وال استریت ژورنال»، تصمیم رئیس جمهوری آمریكا در مورد خروج نیروهای آمریكایی از افغانستان با توصیه‌های فرماندهان ارشد ارتش این کشورتطابق ندارد و ژنرال فرانك مكنزی، فرمانده ستاد فرماندهی آمریكا و ژنرال آستین میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیز جزو منتقدان این فرمان بایدن هستند.

این روزنامه نوشت كه فرماندهان نظامی خواستار ماندن نیروهای کنونی آمریکا در افغانستان متشكل از 2500 سرباز شده و همزمان بر ضرورت تقویت روند دیپلماسی در راستای تحکیم توافق صلح تاکید کردند.

این مقامات فاش کردند که لوید آستین وزیر دفاع آمریکا هم، نگرانی‌های خود را با فرماندهان بلندپایه در میان گذاشته و هشدار داده که بیرون کشیدن همه نیروهای آمریکایی، بر ثبات در افغانستان تأثیر خواهد گذاشت.

براساس برنامه اعلام شده 9 هزار و 500 سرباز ناتو از افغانستان خارج خواهند شد که شامل 2500 سرباز آمریکایی در لغمان و قندهار، 1300 سرباز آلمانی در مزارشریف و سایر نیروهای توزیع شده در 6 مرکز اصلی از جمله مقر نیروهای ترکیه و ایتالیا است.

از جمله سناریوهای ارائه شده این است که با عقب نشینی نیروهای ائتلاف، فرضیه سرنگون شدن افغانستان به دست طالبان و بازگشت سلطه سازمان‌های تروریستی بر این کشور است. طالبان به شکل میدانی دو سوم خاک افغانستان را زیرکنترل دارد، در حالی که دولت افغانستان و نیروهای ائتلاف فقط بر یک سوم خاک این کشور سیطره دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید