محمد اشرف غنی: برای حفاظت از خاک خود آمادگی کامل داریم

انتخاب دوستی و دشمنی به دست پاکستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اعلام کرد برای حفاظت از خاک کشورش آمادگی کامل دارد و وقت آن رسیده که حاکمیت ملی این کشور به گونه کامل تطبیق شود و افغانستان بی‌طرفی خود را ثابت سازد.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی یک‌شنبه 18 آوریل 2021، در کابل گفت، از دو سال به این طرف به خاطر خروج نیروهای خارجی از این کشور آمادگی کامل دارد و برنامه‌های همه جانبه را در این زمینه ترتیب داده است.

غنی اضافه کرد، یک صف جمهوریت است و صف دیگر دشمن، آنانی که در صف جمهوریت ایستاده نمی‌شوند، دیگر برای شان در دولت جای نیست. طالبان بخاطر دوام جنگ، هیچگاه مشروعیت دینی ندارند، اجماع علمای جهان اسلام، جنگ افغانستان را نامشروع خوانده است.

او تاکید کرد: «امروز، روز تصمیم برای پاکستان است، اگر کشور ما ناامن باشد، آن کشور نیز نا آرام می‌باشد. اگر شما آسایش ما را می‌خواهید، آنان نیز آسایش خواهند داشت. انتخاب دوستی و دشمنی در دست شما است، در صورتی که پاکستان دوستی را انتخاب کند، افغانستان آماده است که با افزایش همکاری کشورهای منطقه و جهان، با پاکستان همکاری نماید.»

به گفته رئیس جمهوری افغانستان: «دیدگاه ما حاکمیت، جمهوریت، مردم سالاری، افغانستان آباد، آزاد و مستقل است؛ اگر طالبان در این چارچوب صلح می‌کنند، آغوش ما به روی آنان باز است و بدون آن، انتخاب جنگ و دوام آن، بهانۀ طالبان است. ما مردم ترس نه، بلکه دارای اراده محکم هستیم.»

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که قرار است تا چند روز دیگر نشست «استانبول ترکیه» به میزبانی سازمان ملل متحد در رابطه به روند صلح افغانستان برگزار شود و در آن نشست طرح‌های پیشنهادی صلح بررسی خواهد شد.

همچنان قرار است روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان از اول ماه مه امسال آغاز و در ماه سپتامبر امسال پایان یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید