کمیسیون حقوق بشر افغانستان: طالبان در 12سال گذشته عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان شنبه 17 آوریل در گزارشی اعلام کرد که طی 12 سال گذشته، طالبان عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در این کشور بوده اند.

به گزارش منابع خبری افغانستان، براساس بررسی تازه‌ای این کمیسیون، از ابتدای سال 2009 تا اوایل سال جاری، 31هزار و 113 غیرنظامی در این کشور کشته و 62هزار و 662 تن دیگر زخمی شدند.

ذبیح‌‎الله فرهنگ، رئیس نشرات کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است، بیش از چهار هزار کودک و بیش از دو هزار زن نیز مشمول قربانیان هستند.

تحقیق کمیسیون حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که گروه طالبان طی این مدت عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان بوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم از دولت و گروه طالبان خواست که برای کاهش خشونت‌ها اعلام آتش‌بس فوری کنند.

در گزارش گفته شده که کمیسیون حقوق بشر انتظار دارد پس از صلح هم یک مکانیزم ملی جبران خسارت به پاسخ قربانیان جنگ ایجاد شود و دسترسی قربانیان به عدالت در محور گفتگوهای صلح قرار گیرد.

حدود سه روز پیش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان نیز با نشر گزارشی اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال 2021 در مقایسه به زمان مشابه در سال گذشته، 29 درصد افزایش یافته است.

یوناما در گزارش تازه‌اش گفته که در سه ماه اول سال 2021 میلادی در افغانستان 573 غیرنظامی کشته و یک هزار و 210 تن دیگر زخمی شده‌اند.

براساس گزارش سازمان ملل، عامل 61 درصد تلفات غیرنظامیان در سه ماه اول سال جاری مخالفان مسلح دولت بخصوص گروه طالبان بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید