پنتاگون از افزایش نیرو در افغانستان برای خروج مطمئن خبر داد

قرار است روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در ماه سپتامبر تکمیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ممکن است به هدف خروج مصون (مطمئن)، شمار سربازان آمریکایی در افغانستان را به طور موقت در هفته‌ها و ماه‌های پیش ‌رو افزایش دهد.

برخی منابع خبری نوشتند، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا«پنتاگون»، جمعه 16 آوریل 2021، در نشست خبری در واشینگتن گفت، ممکن است شمار سربازان آمریکایی در افغانستان افزایش یابد تا روند خروج سربازان کشورش از افغانستان به گونه مصون، منظم و براساس دستور جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده انجام شود.

کربی در مورد جزئیات این تصمیم بیشتر توضیح نداد اما اضافه کرد که همان‌طور که سربازان آمریکایی از عراق خارج شدند ممکن است برای خروج از افغانستان به کمک‌های تدارکاتی نیاز شود.

خروج نیروهای خارجی و احتمال جنگ داخلی

برخی آگاهان مسایل سیاسی افغانستان می‌گویند، اگر خروج نیروهای خارجی پیش از توافق سیاسی میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گیرد، احتمال دارد که این کشور وارد جنگ داخلی شود.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی افغانستان می‌گوید: «قبل از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان اگر با مخالفین به یک آتش‌بس دایمی و تفاهم نرسیم شاهد شروع یک جنگ داخلی خواهیم بود. خدای ناخواسته اگر این جنگ‌های داخلی شعله‌ور شود دستانی مرموزی که در پی ترسیم تجزیه افغانستان اند به اهداف شان نزدیک خواهند شد.»

سعیدی اضافه کرد: «به همه سیاسیون می‌گویم که هوشیار باشید و غفلت نکنید. افغانستان بخاطر واحد و ثابت ماندن بالای همه‌ی ما و شما حق دارد.»

ناهید فرید، عضو پارلمان افغانستان به این باور است: «بحران منازعه قدرت نباید بعد از مذاکرات صلح عمیق‌تر شود. فرصت تاریخی برای ایجاد یک نظام همه شمول که همه مردم افغانستان خود را در آیینه آن ببینند می‌تواند نوید بخش ثبات دائمی در افغانستان باشد. طالبان قسمتی از مشکل افغانستان هستند، نه همه آن!.»

گفتنی است جو بایدن شامگاه چهارشنبه 14 آوریل 2021، در مورد خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان سخنرانی کرد و تاکید نمود، حالا وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه‌های شان بازگردند.

بایدن اضافه کرد، روند خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان از اول مه آغاز تا 11 سپتامبر امسال ادامه می‌یابد.

ناتو نیز اعلام کرده که نیروهایش را هم‌زمان با تصمیم آمریکا از افغانستان خارج می‌کند. براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

حکومت افغانستان گفته است، به تصمیم واشینگتن مبنی به خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور احترام می‌گذارد و برای انجام این روند، همکاری‌های لازم خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید