حکمتیار: بحران افغانستان با طرح واضح حل خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، گفته است اگر طرف‌های درگیر در نشست «استانبول ترکیه» با طرح واضح و اداره صادقانه شرکت کنند، بحران افغانستان حل خواهد شد.

حکمتیار شنبه 17 آوریل، در نشست خبری در کابل از گروه طالبان خواست که در این نشست به آتش‌بس مشروط با دولت افغانستان موافقت کند.

به گزارش روزنامه «صبح کابل»، رهبر حزب اسلامی افغانستان گفت: «شرط‌هایی که برای برقراری این آتش‌بس گذاشته می‌شود نیز، باید شامل این موارد باشد: تغییر حکومت کابل، تطبیق روند خروج نیروهای خارجی، عدم دخالت خارجی‌ها در امورات داخلی افغانستان، آزادی زندانیان سیاسی و نظامی، بیرون کشیدن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل و پرداخت غرامت جنگی از سوی کشورهایی که در جنگ افغانستان دخیل بودند.»

حکمتیار تاکید کرد، هرچند تاخیر در زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، سبب ایجاد فضای بی‌اعتمادی شده؛ اما طالبان نباید تحت هیچ شرایطی گفت‌وگوهای صلح را متوقف کرده و به تلاش‌هایشان برای رسیدن به صلح از راه گفت‌وگو ادامه دهند.

او اظهار کرد: «تصمیم یک‌جانبه‌ی امریکا مبنی بر خروج تا ماه سپتامبر، فضای بی‌اعتمادی را میان امریکا و طالبان ایجاد کرده است. امریکا باید دلیل تاخیر در خروج سربازانش را واضح سازد. تاخیر در خروج، حتا در منطقه هم بی‌اعتمادی ایجاد کرده است؛ همه فکر می‌کنند که شاید امریکا دوباره خروج سربازانش را به تاخیر بیندازد.»

به گفته گلبدین حکمتیار: «اگر امریکا تعهد کند که نیمی از نیروهای خود را در ماه مه از افغانستان بیرون می‌کند و همه این صحنه را به چشم خود ببینند و تا ماه سپتامبر هر ماه 50 درصد از نیروهای باقی‌مانده‌اش را خارج کند و تعهد کند که بعد از این در امور داخلی افغانستان مداخله نمی‌کند و سربازانش هم دست به کارهای استخباراتی نمی‌زنند، بی‌اعتمادی از میان خواهد رفت.»

بایدن: حالا وقت آن است که طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان یابد

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه 14 آوریل 2021، در مورد خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان سخنرانی کرد و تاکید نمود، حالا وقت آن است که نیروهای آمریکایی به خانه‌های شان بازگردند.
به گزارش منابع خبری، بایدن اضافه کرد، روند خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان از اول مه امسال آغاز تا 11 سپتامبر امسال ادامه می‌یابد.

ناتو نیز اعلام کرده که نیروهایش را هم‌زمان با تصمیم آمریکا از افغانستان خارج می‌کند. براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

حکومت افغانستان گفته است، به تصمیم واشینگتن مبنی به خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور احترام می‌گذارد و برای انجام این روند، همکاری‌های لازم خواهد کرد.

آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

اما جو بایدن به تاریخ 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفته بود، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه امسال، بسیار دشوار است و این کار بنا بر دلایل فنی امکان‌پذیر نیست.

آمریکا حدود 20 سال پیش به هدف مبارزه با «تروریزم» وارد افغانستان شد که جنگ این کشور یکی از طولانی‌ترین جنگ برای آمریکا به شمار می‌رود. حالا دولت آمریکا تصمیم دارد تمام سربازان‌اش را در آستانه بیستمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر 2001 از افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید