محمد اشرف غنی: افغانستان در مرحله سقوط قرار ندارد

«اکنون توپ در میدان طالبان است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در نشست مرکز بین‌المللی نظامی گنجوی گفت، افغانستان در «مرحله سقوط» قرار ندارد.

نشست مرکز بین‌المللی نظامی گنجوی که در باکو پایتخت آذربایجان شام پنج‌شنبه (15 آوریل 2021) برگزار شد، محمداشرف غنی در این نشست از طریق ویدیوکنفرانس تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغان توانایی دفاع در برابر تهدید‌ها را دارند.

او با بیان اینکه افغانستان در مرحله سقوط قرار ندارد، گفت: «نیروهای امنیتی و دفاعی ما توانایی دفاع مستقلانه از کشور را دارند و از چندین سال بدینسو 94 در صد عملیات را به گونه مستقلانه انجام می‌دهند».

«اکنون توپ در میدان طالبان قرار دارد»

غنی تاکید کرد، با اعلام خروج کامل نظامیان آمریکایی و ناتو از کشورش، اکنون توپ در میدان طالبان است که آنان راه سیاسی را برای پایان جنگ انتخاب می‌کنند یا گزینه نظامی را.

رییس جمهوری افغانستان گفت، اگر جنگ شدت پیدا کند در کنار 350 هزار نظامی کشورش، مردم نیز مسلح و آماده هستند که از افغانستان دفاع کنند.

او افزود: «ما به گفت‌وگو متعهد هستیم. توپ اکنون در میدان طالبان است. ما برای استانبول کاملاً آماده هستیم. در این باره اجماع ملی و حکومتی وجود دارد. اکنون می‌بینیم که طالبان چی راهی را بر می‌گزینند. موضوع این است که کمیته سیاسی طالبان، از کمیته نظامی آنها نمایندگی نمی‌کند و فرماندهان طالبان هنوز صلح را اجتماعی نساخته اند.»

محمد اشرف غنی گفت: «روی دیگر سکه، خطر جنگ شدید است که می‌تواند پیامدهای غیرقابل پیشبینی داشته باشد. تمرکز ما روی رسیدن به یک توافق سیاسی و استفاده از این فرصت، برای جلوگیری از این سناریوها است. اما خدا نخواسته اگر چنین اوضاعی بیاید، ما آماده هستیم که تا مرگ بجنگیم؛ زیرا موضوع انتخاب نه، بل موضوع تعهد و برای من، تجسم وظیفه قانون اساسی‌ام خواهد بود.»

وزیر خارجه آمریکا: خروج ما از افغانستان به‌ معنای پایان همکاری نیست

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان سفر غیرمنتظره خود به کابل گفت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به ‌معنی پایان همکاری نیست.

بلیتکن در افغانستان
بلیتکن در افغانستان

بلینکن در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت: «خروج نیروهای ما از افغانستان به‌معنی تضعیف مناسبات استراتژیک میان دو کشور نخواهد بود و ایالات متحده امریکا به تعهدات خویش با دولت و مردم افغانستان پابند است.»

او اضافه کرد، کشورش حمایت‌های دیپلماتیک و بشردوستانه خود را با افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان ادامه می‌دهد و تلاش‌های خود را بخاطر تسهیل روند صلح این کشور، تداوم خواهد بخشید.

حکومت افغانستان: به تصمیم خروج سربازان آمریکایی احترام می‌گذاریم

ارگ ریاست جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 15 آوریل 2021، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، کابل به تصمیم واشنگتن مبنی به خروج کامل سربازان آمریکایی از این کشور احترام می‌گذارد و برای انجام این روند، همکاری‌های لازم خواهد کرد.

در این اعلامیه آمده، از زمان توافق ایالات متحده و طالبان در ماه فوریه 2020، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اکثریت مطلق عملیات را به طور مستقل انجام می‌دهند و «نیروهای امنیتی و دفاعی ما توانایی دفاع از افغانستان در برابر تهدیدات فعلی را دارند. تاکید می‌کنیم که روند کنونی صلح نیز نتیجه جان‌فشانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده و ملت افغانستان مدیون این فداکاری‌ها است.»

براساس این اعلامیه، آمریکا و سایر متحدانشان اطمینان داده اند که پس از خروج سربازان شان از افغانستان، حمایت از نیروهای امنیتی افغان و کمک‌های بشردوستانه و انکشافی‌اش با دولت کابل ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید