محب: طالبان نمی‌توانند خودشان را بر مردم افغانستان تحمیل کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان جمعه 16 آوریل 2021 گفت که طالبان نمی‌توانند قدرت را در افغانستان از راه زور به‌دست بیاورند و خودشان را بر مردم تحمیل کنند.

براساس گزارش روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان، محب در کنفرانس رایزانا گفت، پس از توافق میان آمریکا و طالبان، این گروه فرصت خوبی داشت تا خود را از راه سیاست مطرح و از آن طریق پیشرفت کند، اما طالبان با مطرح کردن سناریوی نادرست «پیروزی» این فرصت را از داست دادند.

محب افزود: «وقت آن است تا طالبان با دولت افغانستان صلح کنند و به بخشی از جریان اصلی جامعه‌ افغانستان تبدیل شوند. در روند صلح باید تمام گروه‌های مختلف طالبان شامل باشند و هیچ گروهی از آنها نباید از این روند بیرون باقی بماند.»

او با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: «افغانستان دیگر به حضور نیروهای خارجی ضرورت ندارد؛ زیرا آنها [خارجی‌ها] به ما اطمینان داده‌اند که به حمایت از نیروهای افغان ادامه خواهند داد.»

از سوی دیگر، روز گذشته (پنجشنبه 15 آوریل) گروه طالبان در واکنش به اعلام زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت که این فیصله سرپیچی علنی از توافق‌نامه دوحه و عمل نکردن بر تعهدات در این توافق‌نامه است.

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای در واکنش به گفته‌های جو بایدن مبنی بر این‌که به توافق‌نامه دوحه متعهد است و نیروهایش را براساس آن خارج می‌کند، گفته است که آمریکا با این کارش توافق‌نامه دوحه را نقض کرده است و این به جنگ‌جویان این گروه اجازه می‌دهد که هر اقدامی را برای مقابله روی دست گیرند و پیامد آن‌ هم بدوش آمریکایی‌ها خواهد بود.

قابل ذکر است که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که این کشور به نبرد طولانی‌اش در افغانستان پایان می‌دهد و نیروهای این کشور از آغاز ماه می‌ روند خروج را آغاز و تا یازدهم سپتامبر این روند را تکمیل می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید