سفیر کانادا در کابل: ماه رمضان ماه صدقه و عدم خشونت است

رید سیرز خواستار خاتمه کشتار خبرنگاران و غیرنظامیان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رید سیرز، سفیر کانادا در کابل، سه‌شنبه 13 آوریل، در توئیتی از گروه طالبان خواست تا به خشونت پایان دهد، کشتار غیرنظامیان و خبرنگاران نیز خاتمه یابد.

سیرز نوشت: «ماه مبارک رمضان ماه عطوفت، مهربانی، صدقه و عدم خشونت است. کانادا از تمام جوانب ذی‌دخل در جنگ به ویژه از طالبان می‌خواهد تا به خشونت پایان دهد. ما خواهان خاتمه کشتار هدفمند افراد ملکی، خبرنگاران، زنان، مدافعین حقوق بشر و کسانی دیگری که برای صلح کار می‌کنند، هستیم.»

Advertisement

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز در پیامی به مناسبت ماه رمضان از طالبان خواست که اعلام آتش‌بس کنند و از جنگ دست بردارند.

غنی تاکید کرد که تلاش دارد تا جنگ کنونی در افغانستان را به گونه اساسی پایان دهد.

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرده که علمای دینی اندونیزیا، جنگ جاری در افغانستان را نامشروع و ظالمانه خواندند.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که قرار است در آینده نزدیک «نشست استانبول ترکیه» در رابطه به روند صلح افغانستان برگزار شود.

آزادی زندانیان طالبان کاری نادرست بود

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، یک‌شنبه 11 آوریل 2021، در کابل اعلام کرد که رهایی پنج هزار و 500 زندانی طالبان یکی از تصامیم نادرست حکومت این کشور بود و برای آزمایش طالبان، دوباره زندانی این گروه پیش از وقت آزاد نخواهد شد.

صالح در اظهارات خود در گردهمایی مردم «کوهدامن» گفت که «افغانستان «طالب شدنی نیست، اما طالب می‌تواند درآغوش این کشور بحیث یک جز زندگی صلح آمیز کند.» این گردهمایی به هدف حمایت از حفظ نظام و جمهوریت در شهر کابل برگزار شده بود.

او تاکید کرد از میان یک هزار و 500 زندانی رها شده طالبان، نزدیک به 85 درصد آنها دوباره به میدان جنگ بازگشتند. گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 امضا شد که براساس آن باید پنج هزار زندانی طالبان با دو هزار زندانی دولت افغانستان مبادله شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی صلح میان طالبان و دولت افغانستان آغاز می‌شود.

اما حکومت افغانستان بیش از پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرد که پس از آن مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت کابل و طالبان در دوحه قطر آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید