گزارشگران بدون مرز: بدون تضمین آزادی رسانه‌ها صلح عادلانه ناممکن است

خبرنگاران افغان گفته‌اند که تهدیدها باعث شده که هیچ کارمند رسانه‌ای احساس امنیت نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان گزارشگران بدون مرز، دوشنبه 12 آوریل 2021، اعلام کرد که بدون تضمین آزادی رسانه‌ها صلح عادلانه و پایدار در افغانستان ناممکن است.

در همین حال، دفتر حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان «نی»، نیز با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، آزادی بیان و رسانه‌ها در نشست استانبول باید خط قرمز باشد.

در این اعلامیه از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان خواسته شده تا در «نشست استانبول»، اصل آزادی بیان و دست‌آوردها‌ی رسانه‌های این کشور را به‌عنوان خط قرمز تعریف نموده و از هیأت‌های مذاکره کننده دولت کابل و گروه طالبان بخواهد تا به آن احترام بگذارند.

براساس این اعلامیه: «جامعه‌ی رسانه‌ای افغانستان از سرنوشت آزادی بیان و رسانه‌ها نگران است تا مبدا در گفت‌وگوهای صلح استانبول ارزش‌های متذکره نادیده گرفته‌شده یا مورد معامله قرار گیرد.»

قرار است در آینده نزدیک نشست استانبول ترکیه در رابطه به روند صلح افغانستان برگزار شود. دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) تاکید کرده که توافق سیاسی میان دولت افغانستان و طالبان باید منجر به ختم فوری خشونت شود به خواسته‌های همه افغان‌ها به شمول زنان پاسخ دهد.

طالبان، خبرنگاران را به عمد مورد هدف قرار می‌دهد

دید‌بان حقوق بشر، پنج‌شنبه 1 آوریل 2021، با انتشار گزارشی نوشت، طالبان عمداً خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را در افغانستان هدف قرار می‌دهد.

در این گزارش آمده بود، تهدیدها و حملات علیه خبرنگاران در سراسر افغانستان از زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان افزایش یافته است.

براساس این گزارش، فرماندهان و جنگجویان طالبان در مناطق تحت کنترل خود از جمله شهر کابل انواع تهدید، ارعاب و خشونت را علیه رسانه‌ها به کار برده‌اند.

در این گزارش ذکر شده بود، کسانی که این تهدیدها را انجام می‌دهند، اطلاعات کافی از محل کار، خانواده و رفت‌وآمد خبرنگاران دارند و با استفاده از این اطلاعات، آنها را مجبور به خودسانسوری و ترک کار می‌کنند و در مواردی عواقب خشونت‌باری در پی‌داشته است.

دید‌بان حقوق بشر اعلام کرد که فرماندهان و جنگجویان طالبان در سطح ولایات و ولسوالی‌های افغانستان نیز تهدیدهای شفاهی و کتبی را علیه خبرنگاران فراتر از مناطق تحت کنترل خود انجام می‌دهند. خبرنگاران افغان به این نهاد گفته‌اند که این تهدیدها باعث شده که هیچ کارمند رسانه‌ای احساس امنیت نکند.

براساس گزارش دید‌بان حقوق بشر، این نهاد از ماه نوامبر 2020 تا مارس 2021، با 46 کارمند رسانه‌ای افغانستان مصاحبه کرده و در مورد شرایط کار آنها و تهدیدی که به آنها آسیب وارد کرده، اطلاعات جمع‌آوری کرده است.

این نهاد ادامه داده بود، از میان 46 کارمند رسانه‌ای افغانستان که با آنها صحبت شده، چهار نفر آنان به دلیل تهدیدات، افغانستان را ترک کرده‌اند و 42 خبرنگار دیگر آن از ولایت‌های بادغیس، غزنی، غور، هلمند، کابل، قندهار، خوست، وردک و زابل این کشور بودند.

افغانستان همواره یکی از کشورهای خطرناک و مرگبار برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای رده‌بندی شده و به گفته نهادهای حامی خبرنگاران افغانستان، سال گذشته 11 خبرنگار و فعال رسانه‌ای در این کشور کشته شدند. براساس گزارش‌ها، طی چند ماه اخیر، ده‌ها خبرنگار به دلیل تهدیدات امنیتی و حملات هدفمند از افغانستان خارج شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید