سرور دانش: برای جلوگیری از فروپاشی نظام باید قانون اساسی حفظ شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، یک‌شنبه 4 آوریل، در نشستی گفت، به هدف جلوگیری از فروپاشی نظام، باید قانون اساسی این کشور حفظ شود.

براساس بیانیه‌ای دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، سرور دانش در مراسم معرفی ذبیح‌الله کلیم به عنوان سرپرست دادستانی‌ کل این کشور در کابل گفت، حکومت افغانستان حاضر است که تعدیل قانون اساسی را به عنوان یک ضرورت به منظور بهبود در ساختار نظام سیاسی و اداری این کشور و بر اساس مکانیزم تعریف شده در خود قانون اساسی و بر مبنای رأی مردم در لویه جرگه قانون اساسی انجام دهد.

دانش اضافه کرد، حکومت افغانستان به هدف رسیدن به صلح، حاضر به برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری و شفاف زیرنظر مستقیم جامعه بین‌المللی است.

او تاکید کرد: «طرح صلح دولت افغانستان از نگاه اصول بر دو اصل اساسی استوار است: یکی «عادلانه» بودن و دیگری «پایدار» بودن. ما بدین جهت بر این دو اصل تأکید می‌کنیم که اگر صلح این دو ویژگی را نداشته باشد یعنی عادلانه و پایدار نباشد، در حقیقت اصلا صلح نیست بلکه در بطن و متن آن جنگ و منازعه به صورت و چهره دیگری نهفته خواهد بود».

سرور دانش علاوه کرد: «حکومت افغانستان در رابطه به پروسه صلح تا کنون از هر نوع اقدامی که باعث ایجاد فضای اعتماد شود دریغ نکرده است و در جریان مذاکره هم بیشترین تلاش را برای پیشرفت آن انجام داده است و برای تحقق صلح هم طرح خود را دارد و هم از هر طرح معقول و منطقی دیگر استقبال می‌کند ولی متأسفانه جانب مقابل (طالبان) نه برای صلح سازی و اعمار صلح و پاسداری از آن طرحی دارد و نه در مذاکره از خود صداقت و حسن‌نیت نشان داده است بلکه بر عکس تا هنوز هم بر تداوم جنگ و تشدید خشونت پافشاری می‌کند».

دانش ادامه داد: «طالبان اکنون بیش از 27 سال است که به کشتار و جنگ و خشونت ادامه داده است و به هدف خود یعنی کسب قدرت نرسیده و بعد از این هم هرگز از این طریق به هدف نخواهد نرسید. نه افغانستان امروز افغانستان دو یا سه دهه پیش است و نه دنیای امروز دنیای سه دهه پیش. امروزه در افغانستان نسل جدیدی به وجود آمده که از متن مکتب و دانشگاه و انترنت و تکنالوژی برخاسته و می‌داند که از حقوق و آزادی‌های خود چگونه دفاع کند».

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان از گروه طالبان خواست، به خواسته‌ها و مطالبات برحق مردم افغانستان تن دهند و راه گفت‌وگو را برای حل سیاسی و مسالمت آمیز قضیه بپذیرند. او ابراز امیدواری کرد در کنفرانس استانبول شاهد پیشرفت‌های چشمگیر در روند صلح افغانستان خواهد بود.

قرار است در آینده نزدیک در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح آمریکا برای افغانستان که بخشی از آن به ایجاد دولت انتقالی تاکید کرده است، مورد بررسی قرار گیرد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، شنبه 3 آوریل 2021، در نشست خبری در کابل گفت، تلاش‌ها برای برگزاری نشست ترکیه و برنامه‌های آن ادامه دارد و هنوز زمان دقیق برگزاری این نشست معلوم نیست.

او اظهار کرد، هیأت دولت افغانستان با هیأت‌های آمریکا و ترکیه در مورد نشست استانبول در دوحه قطر گفت‌وگو می‌کنند تا یک نشست هدفمند برگزار شود.

محب علاوه کرد، حکومت این کشور برای برگزاری انتخابات زودهنگام حاضر است و رئیس جمهور محمداشرف غنی، در انتخابات کاندیدا نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید