این زن افغان طی سه سال به یک بازرگان موفق تبدیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فریبا نوری، تاجر افغان است که تجارت خود را با 100 هزار افغانی (1288 دالر آمریکایی) آغاز کرد و طی سه سال، پنج میلیون افغانی(64424 دالر آمریکایی) به دست آورد.

براساس نوشته هفته‌نامه وزارت زراعت افغانستان «دهقان»، فریبا نوری در عرصه تجارت محصولات زراعتی(کشاورزی) در این کشور فعالیت می‌کند.

نوری گفت، کار تجارت و پروسس(بسته‌بندی) میوه‌های خشک و تازه، ساخت ترشی و مربا را با سرمایه صدهزار افغانی شروع کرد. در آغاز کار، با مشکلات فراوانی مواجه بود اما دست از کار و فعالیت نکشید و ناامید نشد.

فریبا نوری اظهار کرد: «من در ابتدا یک شرکت تجارتی بنام «بانو نوری» تاسیس کردم، حالا پنجاه خانم همراهم کار می‌کنند، تجارتم به سطح ملی و‌ بین‌المللی توسعه یافته است».

او اضافه کرد، شرکت «بانو نوری» در ساختن و پروسس ترشی، مربا و همین‌طور پروسس میوه‌های خشک، تازه، زعفران و عناب فعالیت می‌کند. این شرکت محصولاتش را به کشورهای امارات متحده عربی و آلمان نیز صادر می‌کند.

فریبا نوری علاوه کرد: «صادرات میوه‌های خشک ما چون بادام، کشمش، عناب و زعفران به جرمنی(آلمان) و دوبی نیز صورت می‌گیرد. تصمیم دارم امسال حدود دو تُن آلوبالو را از ولایت‌های بدخشان و پروان خریداری کنم و روی آن کار کنم».

فریبا نوری گفت: «درآمد ما سالانه از فروش مربا و ترشی حدود ده تا دوازده لگ افغانی (15461 دالر آمریکایی) است و از فروش زعفران و میوه‌های خشک سی لک افغانی(38654 دالر آمریکایی) در سال 1399(خورشیدی) بود».

نوری ادامه داد: « این شرکت دارای هفت کارمند دایمی است که ماهانه هفت‌هزار(90 دالر آمریکایی) افغانی معاش دریافت می‌کنند و کارمندان موقتی آن نیز روزانه 150 افغانی معاش می‌گیرند. هم‌چنان بیست خانم در ولسوالی بگرام، پروان و کوته‌سنگی کابل در بخش پروسس‌های و تهیه مربا و ترشی همکاری دارند».

او یادآوری کرد، چند روز پیش نمایشگاه زراعتی «بادام باغ » در شهر کابل برگزار شد که شرکت او طی چهار روز این نمایشگاه 25 هزار افغانی(322 دالر آمریکایی) فروش داشت. او از وزارت زراعت افغانستان خواسته که چنین نمایشگاه‌ها را بیشتر برگزار کند.

شرکت «بانو نوری» فعالیت‌ خود را از سال 2018 شروع کرد و کارش را نظر به فصل‌ برداشت محصولات زراعتی تقسیم بندی کرده‌ است. این شرکت در شهرهای کابل، مزارشریف و جلال‌آباد افغانستان نمایندگی فروش دارد.

فریبا نوری که سه سال پیش فعالیت خود را با 1288 دالر آمریکایی آغاز کرده بود، حالا او به یکی از زنان تجارت‌پیشه موفق افغانستان تبدیل شده است و شرکت او سال گذشته چهار کیلوگرام زعفران و یک متریک‌تُن عناب را به کشور آلمان صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید