افغانستان؛ تظاهرات مجدد هواداران حزب اسلامی

مشاور اشرف غنی: طالبان و برخی رهبران افغانستان از انتخابات هراس دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری افغانستان امروز جمعه 2 آوریل از راه‌اندازی تظاهرات شماری از هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در کابل تظاهرات خبر دادند.

تظاهرات کننده‌گان گفته‌اند که حکومت افغانستان توافق‌نامۀ صلح با این حزب را عملی نکرده و زندانیان این حزب نیز از زندان‌های دولت رها نشده‌اند.

هواداران حزب اسلامی خواهان برکناری مقام‌های ارشد حکومتی افغانستان شده‌اند. این تظاهرات‌کننده‌گان خواهان تغییر نظام کنونی در این کشور نیز شده و می‌گویند که «باید نظامی در کشور روی کار آید که همه‌شمول، غیروابسته به خارجی‌ها و ممثل ارزش‌های اسلامی باشد.»

گلبدین حکمتیار
گلبدین حکمتیار

گلبدین حکمیتار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، روز گذشته (پنج‌شنبه 1 آوریل) در یک نشست خبری در کابل گفت، طرح حکومت این کشور مبنی به برگزاری انتخابات زودهنگام به معنی این است که حکومت فعلی این کشور مشروعیت ندارد باید جایش را به حکومت جدید و قابل قبول برای همه بدهد.

حکمتیار هشدار داد، حکومت افغانستان خواسته‌هایش را نادیده گرفته است و او فردا جمعه 2 آوریل 2021 در شهر کابل راهپیمایی خواهد کرد.

مشاور اشرف غنی: طالبان و برخی رهبران افغانستان از انتخابات هراس دارند

مرتضوی در توییتی نوشت: «مجموع آرای آقای حکمتیار (رهبر حزب اسلامی افغانستان) در انتخابات ریاست جمهوری 70 هزار و245 رای بود. فرزند وی و شماری از رهبران برجسته نیز در انتخابات پارلمانی موفق به کسب رای نشدند. به همین دلیل است که شماری از رهبران مخالف انتخابات‌اند. طالبان نیز دقیقا از انتخابات هراس دارند».

شاه حسین مرتضوی
شاه حسین مرتضوی

او در ادامه نوشت: «طرح گزینه‌های دولت انتقالی و موقت ریشه در ترس از انتخابات دارد. رئیس جمهور نیز چنین گفت: آنانی که از مردم هراس دارند، صحبت از حکومت موقت می‌کنند».

محاصره ارگ ریاست جمهوری

شایان ذکر است که گلبدین حکمتیار قبل از این نیز هشدار داده بود که اگر توافق‌نامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی عملی نشود، با راه اندازی تظاهرات گسترده ارگ را محاصره خواهد کرد.

امرالله صالح اظهارات حکمتیار را «فکاهی سیاسی» خواند

امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به این گفته‌های حکمتیار در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «باید وضاحت بدهم که دولت جمهوری افغانستان نیاز به آوردن اسلحه بصورت مخفیانه و قاچاقی ندارد. دولت همیشه نیازهای تسلیحاتی‌اش را بصورت واضح و مشروع برآورده ساخته است و می‌سازد».

صالح معاول اول ریاست جمهوری افغانستان
صالح معاول اول ریاست جمهوری افغانستان

صالح اضافه کرد: «تدارکات تسلیحاتی در صلاحیت‌های مقام ریاست جمهوری است و او مصلحت آخر را تعیین می‌کند که از کدام مرجع خریداری صورت گیرد. تبصره دوم اینکه بیشتر ازچهل سال تلاش فرسایشی و افسرده‌کن توام با بغاوت، کودتاه، دسیسه، توطیه، جنگ و کشتار "موصوف" را به ارگ نرسانید».

او اظهار کرد: «هیچ آدرس ضد افغانستان نیست که وی(حکمتیار) به آن مراجعه نکرده باشد. و در فرجام بازهم به ارگ نرسید. اما وقتی به بیرق ملی، قانون اساسی و نظام تمکین کرد به ارگ مهمانش کردند تا ساعاتی را در یک جمع بگذراند. آن ساعات را نیز ضایع ساخت و جریحه ایجاد کرد».

امرالله صالح تاکید کرد: «حالا از مرحله راکت زدن به حرف زدن تکامل نموده است. این بخش را باید ارج بگذرایم. بگذارید بگوید. هرچه دلش است بگوید. فکاهی‌های سیاسی خبرسازترند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید