تصویری؛ برگزاری جشنواره «گل بادام» دایکندی

جشنواره زمینه برای تبادل فرهنگی میان مردم افغانستان تلقی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ششمین جشنواره فرهنگی و هنری «گل بادام» چهارشنبه 31 مارس 2021، در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی افغانستان برگزار شد.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز»، برگزارکنندگان این جشنواره می‌گویند که امسال میزبان حدود 10 هزار نفر بودند. اشتراک‌کنندگان این جشنواره‌ی بزرگ، از ولایت‌های همجوار از جمله بامیان، غور، غزنی و کابل این کشور نیز شرکت کردند.

جشنواره گل بادام
جشنواره گل بادام

در این جشنواره، موسیقی محلی، تئاتر، ترانه، درامه، دکلمه‌ی شعر و اتن (سرود) ملی اجرا شد و همچنان صنایع دستی و فراورده‌های کشاورزی دهقانان دایکندی از ولسوالی‌های مختلف به نمایش گذاشته شد.

حسین سیرت، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت دایکندی افغانستان، هدف از برگزاری این جشنواره را برجسته‌کردن داشته‌های ولایت دایکندی به‌ویژه محصول بادام این ولایت عنوان کرد.

جشنواره گل بادام
جشنواره گل بادام

سیرت اضافه کرد، این جشنواره زمینه‌ خوبی برای تبادل فرهنگی میان مردم است و از سوی دیگر، فرهنگ‌های قدیمی که به فراموشی سپرده شده است، نیز برجسته می‌شود.

عبدالواحد فیروزی، رئیس زراعت دایکندی هم گفت که دهقانان این ولایت در جریان سال گذشته‌ی خورشیدی از 24 نوع بادام، بیش از 25 هزار متریک تُن بادام تولید کرده‌اند.

جشنواره گل بادام
جشنواره گل بادام

فیروزی توضیح داد که برگزاری جشن «گل بادام» در سال‌های گذشته، سبب شد که بادام دایکندی به نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی راه پیدا کرده به لحاظ کیفی و کمی در سطح کشور جایگاه نخست را کسب کند.

به گفته او اکنون بادام دایکندی در کشورهای امارات متحده‌ی عربی، هند، آسیای مرکزی و بعضی کشورهای دیگر صادر می‌شود.

براساس آمارها، بیش از 90 درصد از باشندگان ولایت دایکندی زراعت‌پیشه‌اند، از این جمله بیش از 80 درصد آن بخش بزرگی از مخارج زندگی‌شان را از طریق فروش محصول بادام تأمین می‌کنند.

جشنواره گل بادام
جشنواره گل بادام

جشنواره هنری و فرهنگی «گل بادام» از بزرگ‌ترین جشنواره‌های ولایت دایکندی به شمار می‌رود که از هفت سال به این طرف برگزار می‌شود. همه‌ساله مردم برای برگزاری این جشنواره روز شماری می کنند. تنها سال گذشته این جشنواره به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشد.

جشنواره گل بادام
جشنواره گل بادام
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید