کشته شدن سه واکسیناتور زن در ننگرهار افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام‌های صحی افغانستان اعلام کردند، در نتیجه دو حمله مسلحانه سه‌شنبه 30 مارس، در ولایت ننگرهار در شرق این کشور، سه واکسیناتور زن کشته شدند.

به گزارش روزنامه «صبح کابل»، دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان، گفته است این دو حمله مسلحانه در ناحیه‌های چهارم و هفتم شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار رخ داد.

نظری اضافه کرد، یکی از کشته‌شدگان این رویداد مسئولیت نظارت واکسن پولیو را به عهده داشت و دو زن دیگر رضاکار(داوطلب) بودند.

مسئولیت این حملات را تا کنون هیچ فرد و گروهی به عهده نگرفته است.

گفتنی است که این سه واکسیناتور زن در ولایت ننگرهار در شرایطی کشته شدند که وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان روز گذشته کمپاین سراسری تطبیق واکسن پولیو(فلج اطفال) را با همکاری اداره‌ یونیسف و سازمان جهانی بهداشت، در این کشور آغاز کرد. قرار است در جریان این کمپاین، 9.6 میلیون کودک زیر پنج سال واکسن پولیو شوند.

براساس اعلامیه‌ای وزارت صحت عامه افغانستان، وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان، گفت: «با آنکه تلاش‌ها برای محو پولیو به شدت ادامه دارد؛ اما ممانعت‌ها بر تطبیق خانه به خانه واکسین پولیو از سوی مخالفان در برخی مناطق کشور سبب خلای معافیتی در نزد اطفال در برابر ویروس پولیو شده است».

مجروح ادامه داد: «در هر دور کمپاین حدود سه میلیون طفل از گرفتن واکسین پولیو محروم گردیده‌اند که این امر باعث افزایش واقعات پولیو در کشور شده است».

او وزارت صحت عامه افغانستان را یک نهاد بی‌طرف و غیرسیاسی خواند و از گروه مخالفان خواست تا در روند تطبیق واکسن پولیو با این وزارت همکاری کنند و کودکانی که از سبب ممانعت آنان از واکسن پولیو بازمانده‌اند اجازه دهند تا آنها واکسن شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید