زعفران قاچاق ایران به نام افغانستان صادر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی از زعفران‌کاران ولایت هرات در غرب افغانستان به تازگی از واردات قاچاقی زعفران ایران به این کشور انتقاد شدید کرده و می‌گویند، زعفران قاچاقی ایران به نام زعفران افغانستان به بازارهای جهانی صادر می‌شود.

به گزارش رادیو «سلام وطندار»، غلام‌ سرور، یکی از زعفران‌کاران ولایت هرات گفت، کاهش بهای زعفران و واردات آن از ایران به افغانستان باعث شده که بهای زعفران نسبت به سه سال پیش بیش از 50 درصد کاهش یابد.

محمد یما، یکی دیگر از زعفران‌کاران در هرات نیز از واردات زعفران ایران انتقاد کرده و می‌گوید، واردات زعفران ایران تأثیر مستقیم روی کاهش بهای زعفران افغانستان در بازارهای جهانی داشته است.

در همین حال، کمال‌الدین علی‌زایی، عضو نظارت‌کننده اتحادیه زعفران‌کاران افغانستان، با ابراز نگرانی از صادرات زعفران ایران به ‌نام افغانستان می‌گوید، دولت افغانستان باید با افرادی که زعفران را از کشورهای همسایه به این کشور وارد می‌کنند، برخورد جدی کند.

علی‌زایی اضافه کرد، اکنون افغانستان از پیاز زعفران نیز به خودکفایی رسیده است و نیازی به واردات‌ پیاز زعفران از کشورهای همسایه ندارد.

از سوی دیگر، عبدالوحید زاهد قتالی، والی هرات افغانستان، بخش خصوصی را مسئول واردات قاچاقی زعفران ایران به هرات می‌داند و هشدار می‌دهد که با واردکننده‌گان زعفران از کشورهای همسایه، برخورد جدی خواهد شد.

قتالی تاکید کرد: «ما به رئیس گمرک، کمیساری، پولیس شاهراه و نهادهای ناظر دستور دادیم که تحت هر شرایطی کالاهای قاچاق‌شده را دستگیر و حریق بسازند و عاملان آن را به قانون بسپارند».

همچنان وزارت زراعت(کشاورزی) افغانستان گفته است، تلاش‌ها به هدف جلوگیری از سرقت نام زعفران افغانستان و معیاری‌سازی صادرات آن به کشورهای خارج جریان دارد.

سایت رادیو «سلام وطندار» نوشت، در حال حاضر قیمت یک کیلوگرام زعفران در بازار هرات افغانستان به 30 تا 40 هزار افغانی (516 دالر آمریکایی) به فروش می‌رسد، اما در سال‌های گذشته قیمت یک کیلوگرام زعفران به این کشور به 70 تا 100 هزار افغانی (1290 دالر آمریکایی) به فروش می‌رسید.

شایان ذکر است که زعفران افغانستان هنوز هم یکی از با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین زعفران‌های جهان است که مرکز تولید زعفران این کشور در ولایت هرات در همسایگی ایران است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، در سال 2018، واردات زعفران و پیاز آن را به این کشور ممنوع اعلام کرد و هدف آن را «حفظ جایگاه جهانی، پایداری کیفیت، ارزش‌افزایی و گسترش تولید زعفران افغانستان» عنوان نمود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید