طالبان: ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنی ادامه جنگ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان، شامگاه جمعه 26 مارس، در واکنش به اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنی «ادامه جنگ» است.

طالبان با انتشار اعلامیه‌ای، اظهارات جو بایدن در مورد عملی شدن توافق‌نامه صلح دوحه و خروج نیروهای خارجی از افغانستان را مبهم خوانده‌اند.

در این اعلامیه آمده، طالبان به تعهدات خود در عملی شدن توافق‌نامه دوحه متعهد هستند و آمریکا نیز باید از این فرصت تاریخی استفاده کرده و متعهد بماند.

طالبان توافق‌نامه صلح دوحه را راه «بسیار معقول و کوتاه» برای ختم جنگ افغانستان و برقراری صلح در این کشور عنوان کرده‌اند.
طالبان هشدار داده اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین شده از افغانستان خارج نشوند، «مبارزه مسلحانه» در برابر آنها ادامه خواهد یافت و مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.

در اعلامیه طالبان ذکر شده: «افغانستان خانه افغان‌هاست، اینجا آوردن هرگونه نظام حق این ملت است و هیچ‌کسی از خارج نمی‌تواند هیچگونه سیستم و نظامی را بر افغان‌ها تحمیل کند و نه هم این حق را دارد».

گفتنی است که آمریکا و طالبان در تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول ماه مه 2021 از افغانستان خارج کند؛ اما جو بایدن 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفت، بنا بر دلایل فنی این کار امکان‌پذیر نیست.

از سوی دیگر، قرار است در اوایل ماه آوریل سال جاری در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح آمریکا برای افغانستان که بخشی از آن به ایجاد دولت انتقالی تاکید کرده است، مورد بررسی قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید