استخبارات آمریکا: با خروج از افغانستان احتمال تسلط طالبان وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نهادهای اطلاعاتی آمریکا به تازگی به دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

براساس گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که اگر طالبان به بخش‌های بیشتری از افغانستان مسلط شوند، زمینه دوباره بازسازی شبکه القاعده در این کشور فراهم خواهد شد.

اما برخی مقام‌های آمریکایی می‌گویند، سربازان ایالات متحده باید بیش از زمان تعیین شده در افغانستان باقی بمانند.

گفتنی است که آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

اما جو بایدن 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفت، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه 2021، خیلی دشوار است و بنا بر دلایل فنی این کار امکان‌پذیر نیست.

از سوی دیگر، کشور آلمان نیز روز گذشته اعلام کرد، که زمان حضور نیروهایش را در افغانستان برای ده ماه دیگر تمدید کرده است.

هشدار طالبان به آمریکا

گروه طالبان، شامگاه جمعه 26 مارس 2021، در واکنش به اظهارات تازه جو بایدن اعلام کرد که ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان به معنی «ادامه جنگ» است.

طالبان با انتشار اعلامیه‌ای، اظهارات جو بایدن در مورد عملی شدن توافق‌نامه صلح دوحه و خروج نیروهای خارجی از افغانستان را مبهم خوانده‌اند.

در این اعلامیه آمده، طالبان به تعهدات خود در عملی شدن توافق‌نامه دوحه متعهد هستند و آمریکا نیز باید از این فرصت تاریخی استفاده کرده و متعهد بماند.

طالبان توافق‌نامه صلح دوحه را راه «بسیار معقول و کوتاه» برای ختم جنگ افغانستان و برقراری صلح در این کشور عنوان کرده‌اند.

طالبان هشدار داده اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین شده از افغانستان خارج نشوند، «مبارزه مسلحانه» در برابر آنها ادامه خواهد یافت و مسئولیت آن به عهده آمریکا خواهد بود.

در اعلامیه طالبان ذکر شده: «افغانستان خانه افغان‌هاست، اینجا آوردن هرگونه نظام حق این ملت است و هیچ‌کسی از خارج نمی‌تواند هیچگونه سیستم و نظامی را بر افغان‌ها تحمیل کند و نه هم این حق را دارد».

این در حالیست که قرار است در اوایل ماه آوریل سال جاری در نشست مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، طرح صلح آمریکا برای افغانستان که بخشی از آن به ایجاد دولت انتقالی تاکید کرده است، مورد بررسی قرار گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید