افغانستان؛ عاملان قتل فرشته کوهستانی دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، روز دوشنبه 22 مارس تایید کرد، عاملان قتل فرشته کوهستانی و برادرش توسط نیروهای امنیت ملی این کشور دستگیر شدند.

صالح در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان توانست قاتلین را شناسایی و پس از بازگشت از پشاور دستگیر نماید. معما حل گردید اما درد نه. قاتلین و تروریستان که همه اعضای یک هسته طالبان‌اند در پشاور مورد تقدیر و مکافات مادی شورای تروریستان قرار گرفته‌اند».

Advertisement

صالح تاکید کرده که این «جنایات» نباید خموشانه فراموش شوند و «طالب تروریست است و هنوز تغییر نکرده است».

شایان ذکر است که فرشته کوهستانی، فعال مدنی افغانستان به همراه برادرش 24 دسامبر 2020، درنتیجه حمله افراد مسلح ناشناس در ولایت کاپیسا این کشور کشته شد. او 13 دسامبر 2020، در صفحه فیسبوک‌اش مطلبی را منتشر کرده و از تهدیدات جدی علیه خودش خبر داده بود.

فرشته کوهستانی در این مطلب نوشته بود: «دیرزمان می‌شود روزگار خوشی ندارم، زندگی به کامم تلخ گشته و لحظاتم را با ترس و اضطراب سپری می‌کنم، چندین بار از وزارت داخله، از شخص وزیر صاحب، از رئیس مبارزه با جرائم از رئیس تحقیقات جنایی از رئیس صاحب امنیت ملی خواهش کردم که سخت زیر تهدیدات هستم توجه کنید اما بی‌اعتنایی نمودند».

کوهستانی ادامه داد: «من جوان ترس و اضطراب نیستم، ترس من از آینده خانواده‌ام از همکارانم است که بعد من بی سرنوشت می‌مانند و در این خرابکده چی خواهند کرد؟ از مسئولین عزیز یک‌بار دیگر خواهش می‌کنم موضوع من را جدی بگیرند، در غیر آن هر عواقب بدی و خونم در گردن همان‌هایی است که با اینکه می‌دانند چقدر در تهدید و مشکلات امنیتی‌ام اما بی‌توجهی کردند».

فرشته کوهستانی در پایان نوشت: «هیچ چیز فراقانونی نه خواسته‌ام و نمی‌خواهم و هرگز از همین وطن هم جایی نمی‌روم، صرف بحیث یک شهروند که در خطرم ازمن محافظت کنند، حالا که وزارت داخله، امنیت ملی بی‌مهری نمودند، از آقای صالح (معاون اول رئیس جمهوری افغانستان)، و سایر بزرگان کشور خواهشمندم توجه کنند».

پس از کشته شدن فرشته کوهستانی، بسیاری از کاربران افغان این مطلب او را در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست کردند و به عدم توجه دولت افغانستان در این مورد، انتقاد شدید نمودند.

فوزیه کوفی، فعال حقوق زن و یکی از اعضای هیأت مذاکره‌ کننده دولت افغانستان با طالبان، در توییتی این مطلب فرشته کوهستانی را بازنشر کرد و نوشت: «مسولین بی‌کفایت ارگان‌های امنیتی! آیا خانوادهای شما در کابل زندگی می‌کند؟ اگر نه، چرا آنچه به دیگران می‌پسندید به خود نمی‌پسندید. در یک شبانه روز چند ساعت برای بهبود امنیت مردم صرف می‌کنید؟ تروریستان کار خود را خوب انجام می‌دهند، شما در برابر انها چی کرده اید؟ این هم نوشته فرشته شهید».

لطف‌الله کاربر افغان نوشت: «صداى فرشته کوهستانی را هم برای همیش خاموش ساختند. در مملكت كه ما زندگى مى‌كنيم براى عدالت خواهى صدا بلند كردن جرم است وقتى در برابر بى‌عدالتى صدا بلند كنى نابودت می‌کنند، افغانستان مبدل شده به يک كشور خونين هر روز بايد شاهد از دست دادن يكى از بهترين‌ها باشيم. روح این بانوی مبارز و جسور شاد و یادش جاودانه باد!».

شایان ذکر است که در این روزها ترورهای هدفمند خبرنگاران، فعالان مدنی و حقوق‌بشر در افغانستان افزایش یافته است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز دستور داده که عاملان حمله به فعالان مدنی و غیرنظامیان شناسایی و مجازات شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید