چهار انفجار پیاپی در جلال‌آباد افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقام‌های ولایت ننگرهار افغانستان یک‌شنبه 21 مارس، تایید کردند، چهار انفجار پیاپی در نقاط مختلف شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار در شرق این کشور رخ داد.

به گزارش روزنامه «هشت صبح»، یک منبع آگاه گفت، این حملات انفجاری در حوزه‌های اول، دوم و چهارم شهر جلال‌آباد صورت گرفت که در نتیجه یک نفر جان باخت.

پولیس ولایت ننگرهار گفته است که یک حلقه مین نیز در شهر جلال‌آباد کشف شده است.

از سوی دیگر، دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار هدف از این انفجارها را مغشوش ساختن ذهنیت مردم می‌داند، اما می‌گوید که نهادهای امنیتی، امنیت مراسم نوروز را تأمین کرده است.

این انفجارها در شرایطی رخ داده که امروز یک‌شنبه از نوروز در بیشتر ولایت‌های افغانستان تجلیل می‌شود.

جان باختن دو هزار غیرنظامی در حملات طالبان طی یک سال گذشته

سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در توییتی اعلام کرد که در یک سال گذشته، دست‌کم دو هزار غیرنظامی در نتیجه‌ حملات طالبان در این کشور کشته شدند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، شب شنبه‌ 20 مارس، در صفحه رسمی توییترش نوشت: «بخشی از جنایات طالبان در سال 1399، 92 مورد حمله انتحاری، 2173 مورد انفجار ماين، بیش از 500 مورد ترورهای هدفمند، نزدیک به دوهزار تن شهيد ملکی و 4174 تن مجروح».

آرین نوشت: «این کشتار و جنایات جنگی طالب را مردم و تاریخ فراموش نخواهند کرد.»

این در حالی است که چندی پیش، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد، با آغاز گفت‌وگوهای صلح در آمار تلفات افراد غیرنظامی که از سوی طالبان و نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته است، کاهشی به وجود نیامده است.

سازمان ملل متحد افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان را «نگران‌کننده» خوانده و از از تمام گروه‌ها خواست که سطح خشونت‌ها را کاهش دهند، اقدامات عملی را برای محافظت از افراد غیرنظامی روی دست گیرند و برای آتش بس و راه حل سیاسی پایدار کار کنند.

یوناما تاکید کرده عناصر مخالف دولت همچنان مسئول اکثریت تلفات افراد غیرنظامی هستند و افزایش نگران‌کننده‌ای در شمار تلفات افراد غیرنظامی منتسب به طالبان از اثر انفجار مواد منفجره فشاری و همچنان اختطاف‌هایی که منجر به بدرفتاری و اعدام‌های صحرایی شده را ثبت نموده است.

در گزارش یوناما آمده است که در سال 2020 میلادی، 3035 غیرنظامی در افغانستان جان باخته‌اند و 5785 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید